Príbeh č. 106: Ninka

Trojročná Ninka žije so svojimi rodičmi v obci v okrese Komárno. Od narodenia trpí deformitou chodidiel a má problémy s bedrovým kĺbom. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť aj naďalej rehabilitovať v špecializovanom centre a dostane ortopedický matrac a masážne prístroje.

„Naša Ninka žiaľ do vienka zdravie nedostala. Narodila sa s deformitou chodidiel a s vykĺbeným bedrovým kĺbom. Ledva sa dostala domov z pôrodnice, už sme sa ocitli v Bratislave. Lekári sa snažili urobiť všetko pre to, aby ju nemuseli operovať. To však nevyšlo. Najprv jej operovali nožičku, potom nasledovala operácia bedrového kĺbu. Má za sebou nespočetné množstvo vyšetrení, deväťkrát bola v anestézii a podstúpila tri operácie,“ začínajú príbeh rodičia malého dievčatka.

Ninka do svojho jedného roka nožičky nikdy nepoužívala, keďže nosila buď ťažké sadry a aj keď jej ich zložili, bola fixovaná inak. „Keď sme sa konečne zbavili sadier, na Ninkine nohy bol žalostný pohľad. Nikdy ich nepoužívala, nemala teda žiadne svaly a vôbec s nimi nevedela hýbať, skôr jej boli na prekážku. Začali sme rehabilitovať. Ninke vo februári 2019 nožičku opäť operovali, tentokrát v zahraničí. Osem týždňov ju mala v sadre,“ pokračujú rodičia. Odvtedy Ninka absolvovala desať rehabilitačných pobytov.

Vo februári tohto roku jej vyrobili špeciálne ortézy na nožičky, vďaka ktorým už spravila svoje prvé kroky. „Po príchode pandémie COVID-19 bohužiaľ všetky rehabilitačné strediská zavreli, a aj keď sme doma poctivo cvičili, špeciálne rehabilitácie Ninke chýbali a oslabla. Aby dvojročné usilovné cvičenie nevyšlo navnivoč, mohla Ninka začiatkom mája vďaka výnimke Ministerstva zdravotníctva SR vycestovať na dvojtýždňový rehabilitačný pobyt do zahraničia. Tento pobyt ju znova naštartoval,“ píšu ďalej rodičia. 

Ninka navštevuje materskú školu a v kolektíve je veľmi obľúbená. Medzi deťmi je šťastná, ale je zjavné, že by im najradšej stačila aj po pohybovej stránke. V zlepšovaní pohybových schopností a zdravotného stavu jej veľmi pomáhajú práve rehabilitácie. „Boli by sme radi, keby ich Ninka mohla  absolvovať čo najviac. Naša dcérka je veľká bojovníčka, ktorá veľmi rada cvičí. Kde sa objaví, okamžite si ju terapeuti obľúbia. Pobyty Ninke veľmi prospievajú a posúvajú ju vpred. Sme presvedčení, že Ninku sa dá uzdraviť a bude sama chodiť, ale aby sa to podarilo potrebuje pravidelnú rehabilitáciu,“ uzatvárajú rodičia.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

Trojročný Martinko žije so svojimi rodičmi v obci v okrese Poprad. Do cesty sa mu postavila detská mozgová obrna. Trpí tiež epilepsiou a poškodením zraku....

Tomáško ešte tento mesiac oslávi dva roky. Žije v obci v okrese Brezno so svojimi rodičmi a dvoma staršími súrodencami. Od narodenia bojuje s centrálnou...

Marko, ktorý žije so svojou mamou v Banskej Bystrici, bude mať na Vianoce tri roky. Jeho diagnózou je detská mozgová obrna. Vďaka projektu Od začiatku v...