Príbeh č. 110: Kristiánko

Onedlho trojročný Kristiánko žije so svojimi rodičmi a staršou sestričkou v obci blízko Bratislavy. Má Downov syndróm a hypotóniu s kĺbovou hypermobilitou. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť cvičiť v špecializovanom rehabilitačnom centre. Rodine pomôže aj palivová karta.

„Mať dieťa so špeciálnymi potrebami vyžaduje ešte väčšiu dávku zodpovednosti a dôvery v život ako taký. Nám sa také dieťatko narodilo. Kristiánko dostal do vienka veľa pozitívnych vlastností, ako schopnosť rozdávať lásku, radosť a srdečnosť. Je nesmierne empatický, dobrosrdečný, milý a celou rodinou milovaný. Pre nás bude vždy ten najkrajší a najšikovnejší, jednoducho ten, čo rozdáva úsmev na všetky strany,“ začína príbeh svojho synčeka mamina.

Kristiánko má globálnu hypotóniu s výraznou kĺbovou hypermobilitou. Deti, ktoré sa narodia s Downovým syndrómom, majú oneskorený nielen motorický, ale aj verbálny a sociálny vývoj. Okrem toho je sledovaný u kardiológa a endokrinológa. „Všetci nám hovorili, že bez Vojtovej metódy náš syn nebude chodiť. Práve preto sme začali bojovať a intenzívne študovať ako ho viesť, aby všetko čo najlepšie zvládal. Mal tri mesiace, keď sme išli na prvé cvičenie, kde ma aj inštruovali, ako s ním cvičiť. Cvičili sme štyrikrát denne, aby napredoval,“ pokračuje.

Dnes cvičí metódou Bobath s prvkami Vojtovej metódy a úspechy sa dostavujú: „Vie sa sám posadiť, ale máme pred ešte sebou dlhú cestu, aby sa naučil samostatne chodiť, najesť, napiť, obliecť a vyzliecť, obuť a hlavne sa začleniť do kolektívu. Je to bojovník, cvičenia zvláda často aj bez plaču. Jeho záľubou sa stali orofaciálne cvičenia. Sám si chytí štetec do ruky a často začne maľovať aj bezo mňa,“ píše ďalej mama.

Na začiatku svojho života malý chlapček naozaj veľa cvičil a na hru mu tak nezostávalo veľa času. „V druhom roku sme absolvovali aj neurorehabilitačné pobyty, po ktorých je vždy pevnejší a svaly mu merateľne narastú. Má rád plávanie, ponáranie sa do vody, miluje hudbu a jazdu na koni,“ opisuje Kristiánkove záľuby mamina.

Chlapček zatiaľ neštvornožkuje ani nechodí, ale rodina od začiatku robí všetko pre to, aby napredoval: „Cvičíme, navštevujeme podporné terapie a to všetko niečo stojí, poisťovne totiž prispievajú len veľmi málo a na niektoré terapie vôbec. Finančne je to veľmi náročné, keďže pracuje len manžel a Kristiánko má ešte aj staršiu sestričku.“

Chlapček sa narodil s extra chromozómom, čo je síce genetický stav, ale rodičia sú odhodlaní venovať sa mu tak, aby bol čo najsamostatnejší. „Keďže veľmi chceme, aby sa naše slniečko mohlo pozerať na svet z iného uhla, musíme absolvovať ďalšie rehabilitačné pobyty, ktoré mu pomôžu postaviť sa na nohy a urobiť síce prvý, ale veľmi dôležitý krok,“ uzatvára mamina.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

Alexej, ktorý mal na jeseň jeden rok, žije so svojimi rodičmi v Novom Meste nad Váhom. Trpí vrodeným ochorením (spinálnou svalovou atrofiou – SMA), pri ktorom...

Lívia, ktorá v marci oslávi dva roky, žije so svojou mamou v obci v okrese Snina. Do cesty sa jej postavilo vrodené genetické metabolické ochorenie, ktoré...

Trojročná Gabrielka býva so svojimi rodičmi a starším bratom v obci v okrese Bardejov. Narodila sa predčasne a zakrvácanie do mozgu prvého stupňa jej spôsobilo...