PRÍBEH č. 174: LUKÁŠKO

Lukáško, ktorý na jeseň oslávi dva roky, žije so svojimi rodičmi v obci v okrese Hlohovec. Po komplikovanom a predčasnom pôrode došlo k hypoxicko-ischemickej encefalopatii – poškodeniu mozgu v dôsledku nedostatku kyslíka. Chlapčekovi navyše diagnostikovali hydrocefalus a má tiež problémy so zrakom a sluchom. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur absolvuje rehabilitačný pobyt v špecializovanom centre a rodine pomôže aj palivová karta.

„S naším synčekom Lukáškom sme za dva roky jeho života prešli veľký kus cesty. Tehotenstvo prebiehalo úplne bezproblémovo až do 29. týždňa. Pri bežnej gynekologickej prehliadke si lekár všimol, že sa mi zmenšuje krčok maternice. Poslal ma do nemocnice na zastavenie pôrodu, ale žiaľ po zaváhaní lekárov sa pôrod rozbehol a Lukáško sa narodil 29. týždni. Pôrod nebol vôbec jednoduchý a bojoval pri ňom o život nielen náš synček, ale aj ja. Ale pretože sme obaja bojovníci tak sme všetko zvládli,“ začína príbeh mamina malého chlapčeka. Keďže sa Lukáško narodil predčasne, nemal dostatočne vyvinuté pľúca a nestihli mu podať všetku kortikoidnú liečbu, museli za neho dýchať prístroje. Rodičia sa dozvedali rôzne diagnózy a nie veľmi priaznivé prognózy pre ďalší Lukáškov život: „Pri pôrode došlo k zakrvácaniu do hlavičky, na štvrtý deň dostal sepsu. Bol to pre nás najhorší pocit v živote, keď nám lekárka oznámila, že sa máme s ním prísť rozlúčiť a zavolať farára, aby ho pokrstil. Pretože sa ale zázraky dejú, Lukáško prežil sepsu a bol prevezený do NÚDCH.“ Lukáško prvé dva mesiace strávil v nemocnici. Po dvoch mesiacoch sa rodičia veľmi tešili, že si synčeka privezú domov. Chlapček sa naučil sám papať a dýchať bez prístrojov. „Pre lekárov to bol zázrak, pretože prognózy boli, že nikdy nebude vedieť sám papať a dýchať. Veľmi sme sa tešili, že sme si ho priviezli domov, žiaľ naša radosť trvala len mesiac. Lukáškovi začala veľmi rásť hlavička a zistili mu hydrocefalus. Ani toto sa nezaobišlo bez komplikácií. Pri prvej operácii dostal infekciu a znova strávil dva mesiace v nemocnici. Má za sebou tri operácie hlavičky. Potupne sa pridala epilepsia, ktorú sme úspešne dostali pod kontrolu,“ opisuje ďalší vývoj mamina. Keďže Lukáško strávil v nemocnici veľmi dlhý čas, odzrkadlilo sa to aj na jeho vývoji. Zatiaľ nesedí, nechodí, neplazí sa. Tento rok sme podstúpil aj liečbu v zahraničí. „Táto liečba Lukáškovi pomáha hlavne pri vnímaní a zlepšovaní jeho intelektuálnych schopností. Peniaze na jej uskutočnenie sme získali prostredníctvom zbierky. Navštevujeme hipoterapiu, canisterapiu, rehabilitačné pobyty, cvičíme metódou Bobath a riešime aj terapiu kmeňovými bunkami. Všetko Lukáška postupne posúva a jeho telo sa stáva pevnejším. Veríme, že raz bude plnohodnotne žiť a behať ako iné deti, je to totiž veľký bojovník,“ uzatvára mamina.
Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

Malý Alex žije so svojimi rodičmi a súrodencami v Námestove. Štart do života mu však skomplikovala detská mozgová obrna, no aj napriek nej spravil chlapček...

Ide v poradí o 153. predajňu Lidla na Slovensku a 19. v Bratislave.

Dvojročný Tomáško býva so svojimi rodičmi v Prievidzi. Diagnostikovali mu zriedkavú poruchu imunitného systému – hemofagocytovú lymfohistiocytózu – ku ktorej...