Vedenie dialógu

Príbeh č. 202: Dávidko

19. apríl 2022
Keď sa Dávidko narodil, rodičom by ani vo sne nenapadlo, že ich dieťa sa bude musieť popasovať s ťažkou poruchou sluchu. A hoci vďaka modernej vede existuje riešenie v podobe kochleárnych implantátov, ktoré deťom výrazne skvalitnia život, údržba ich komponentov je finančne náročná. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách získa rodina náhradné diely na implantáty a pri cestovaní na rôzne vyšetrenia im pomôže aj palivová karta.

Dávidko sa narodil v prešovskej nemocnici. Už pri prepustení lekári rodičom oznámili, že bábätku neboli namerané otoakustické emisie, no tvrdili, že sa to vraj časom môže napraviť. Ďalšie vyšetrenia však preukázali percepčnú poruchu sluchu, ktorá má genetický pôvod – po tom, čo rodičia absolvovali genetické vyšetrenia, sa aj u nich potvrdil gén Conexin 26 spôsobujúci poruchy sluchu.
„Dávidko má veľmi ťažkú poruchu sluchu, ide o praktickú hluchotu,” povedala jeho mama Tereza. Už v piatich mesiacoch nosil načúvacie aparáty, no keďže bola porucha veľmi ťažká, aparáty by pre správny vývoj reči nestačili. Lekári preto rozhodli, že najlepšou cestou bude kochleárna implantácia. Predchádzali tomu však rôzne vyšetrenia – Dávidko musel v narkóze absolvovať CT a MR vyšetrenia, aby sa vylúčili akékoľvek anomálie sluchu, pre ktoré by implantácia nebola možná.
„Čakanie bolo nesmierne dlhé, trvalo pol roka. Nakoniec sme sa však dočkali a Dávidkovi bolo v 19. mesiacoch zariadenie úspešne implantované.“ Počas implantácie sa mu však mierne narušil nerv, čo spôsobilo tzv. parézu pravej strany tváre – chlapček preto musel okamžite začať s rehabilitáciou.
Mesiac po operácii Dávidko absolvoval prvé nastavenia. Nebolo jednoduché naučiť sa nosiť novú kompenzačnú pomôcku, kým si na to zvykol, ubehli 3 mesiace. Teraz má však za sebou už 6 nastavení, a ako jeho mama hovorí, „začína sa mu rozväzovať jazýček.“ S novými „uškami“ počuje zo dňa na deň lepšie.
Podľa Terezy je obrovská škoda, že sa na Slovensku procesory nedajú poistiť, najmä v prípade malých detí – pri nich je možnosť straty komponentov omnoho vyššia ako u dospelých. Opravy a nové procesory sú totiž v prípade straty veľmi nákladné. „Aj keď sme neustále odkázaní na usmernenia a odbornú pomoc, nevzdávame to, robíme to predsa pre nášho syna,“ dodáva s úsmevom.
Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.