Príbeh č. 203: Filipko

Filipko sa narodil predčasne v 36. týždni po akútnej sekcii. Že to vo svojom živote nemusí mať jednoduché, rodičia vedeli už počas tehotenstva, keď im lekári oznámili vysokú pravdepodobnosť Downovho syndrómu. Neodradilo ich to a rozhodli sa všetku svoju lásku a odhodlanie venovať boju za zdravie svojho syna. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách získa rodina financie na rehabilitačný pobyt, plávanie a hipoterapiu, ktoré dokážu výrazne zlepšiť zdravotný stav dnes už 1,5-ročného Filipka.

“Už tehotenstvo bolo náročné, posledné štyri mesiace sme trávili najmä v nemocnici, pripravení na to, že každý deň môže byť tým dňom D, keď sa Filipko narodí,” spomína Paula. Po narodení bol chlapček umiestnený do inkubátora na neonatologickej jednotke intenzívnej starostlivosti. Vďaka prenatálnej indukcii zrelosti pľúc kortikoidmi vedel dýchať sám a saturácia bola natoľko dobrá, že už na druhý deň mohol byť premiestnený z inkubátora do postieľky.
Ďalšie dva týždne, ktoré strávili v nemocnici, však neboli jednoduché. Filipko bol slabší a nevládať piť dostatok mlieka, preto musel byť sondovaný. Navyše, vyšetrenia potvrdili, že má slabší svalový tonus spolu s hypermobilitou, čo je príznačné pre Downov syndróm. To, že bude mať ich vytúžené dieťa s vysokou pravdepodobnosťou Downow sydróm, sa rodičia dozvedeli už počas tehotenstva. “Nijak nás to ale neodradilo, boli sme na to pripravení, aj keď, úprimne, nikdy sa na nič také nedá pripraviť. Keď sa však narodil, bola to láska na prvý pohľad.”
Už počas pobytu v nemocnici im fyzioterapeutka ukázala orofaciálnu masáž a prvý cvik z Vojtovej metódy. Odvtedy sa to stalo ich každodennou rutinou. Od prvého týždňa sa rodičia Filipkovi aktívne venujú a podporujú jeho psychomotorický rozvoj. Denne cvičia Vojtovu metódu, postupne zaraďujú aj metódu Bobath, pretože čím je starší, tým je náročnejšie ho udržať. Od 3 mesiacov navštevujú fyzioterapeutku, neskôr pridali aj hipoterapiu a plávanie. Nevyhnutné sú aj terapie laserom a biolampou, ktoré chlapčekovi pomáhajú posilniť a zregenerovať svalstvo v okolí chrbtice – odmalička ho totiž ťahalo na ľavú stranu, čo malo na následok aj zdeformovanie hlavičky na ľavej strane v jeho 3 mesiacoch. Takmer 9 mesiacov preto musel nosiť na hlavičke kraniálnu ortézu.
Dnes má Filipko rok a pol a podľa slov mamy Pauly je z neho veľký šinter. “V decembri sme absolvovali rehabilitačný pobyt, ktorý mu veľmi pomohol. Začal samostatne sedieť, a to aj na nestabilnej podložke.” Rodičia sa teraz snažia syna rozpohybovať a dostať na nožičky. Hoci je veľmi šikovný a bojuje, kvôli slabšiemu brušku sa zatiaľ nedokáže plaziť ani štvornožkovať. “Tomuto cieľu máme prispôsobené všetky terapie a bolo nám odporúčané zopakovať rehabilitačný pobyt. Je to však finančne veľmi náročné, pretože tieto zariadenia sú súkromné a všetko si platíme sami,” povedala Paula.
Rodičia vo svojom úsilí neplánujú poľaviť – ich spoločným snom je, aby už onedlho videli svojho syna šantiť po dome. Hoci je to pre rodinu náročné a vyčerpávajúce, dopredu ich ženie Filipkova radosť a iskry v jeho očiach, keď sa mu niečo podarí. “Je to ten najúžasnejší a najtrpezlivejší chlapček, je pre nás veľkým vzorom,” zhodujú sa rodičia.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

Lidl získal všetky hlavné medaile Best Buy a Qudal, viacero prvenstiev má aj jeho eshop

Keď sa Dávidko narodil, rodičom by ani vo sne nenapadlo, že ich dieťa sa bude musieť popasovať s ťažkou poruchou sluchu. A hoci vďaka modernej vede existuje...

Bola dieťa ako každé iné. Veselá, hravá, vo vývoji napredovala. Až do momentu, keď prišli prvé zdravotné problémy a lekári museli rodine oznámiť bolestivú...