Vedenie dialógu

Príbeh č. 23: Monika

23. august 2018
Prvý mesiac malá princezná prespala ako šípová Ruženka. Potom sa prebrala k životu a pomaly začali prichádzať aj prvé problémy...

Dvojročná Monika od začiatku robila svojim rodičom veľkú radosť. Narodila sa síce predčasne v 36. týždni tehotenstva cisárskym rezom, ale aj podľa slov lekárov bola krásne, zdravé a životaschopné dievčatko. Po niekoľkých týždňoch sa však jej zdravotný stav začal komplikovať, nasledovali lekárske vyšetrenia a napokon po dlhých mesiacoch stanovenie viacerých vážnych diagnóz. Čo je pre iné detičky ľahký krôčik, je pre Moniku veľký krok. Do stanovenia diagnóz stratila veľa času a potrebuje aktívne rehabilitovať, aby aj ona mohla behať po dvore ako iné deti. Práve vďaka finančnej pomoci z projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ vo výške 2 000 eur bude môcť Monika absolvovať rehabilitačný pobyt v Adeli Medial Centre.

Príchodom na svet sa Monikina mama stala tou najšťastnejšou ženou na svete. Prvý mesiac malá princezná prespala ako šípová Ruženka. Potom sa prebrala k životu a pomaly začali prichádzať aj prvé problémy. Ako prvý dostala reflux. V gastroenterologickej ambulancii lekár pri prehliadke započul slabý šelest na srdiečku, a nasledovala aj návšteva kardiologickej ambulancie. Do 4. mesiaca sa zdalo, že sa vyvíja normálne. Pretáčala sa do oboch strán, dokonca sa chcela zdvíhať do sedu. Po prvom povinnom očkovaní ostala nehybne ležať. Potom sa už len pomaly začala znovu rozbiehať. Rodičia si mysleli, že to bola len reakcia na očkovanie, keďže mala teploty. Medzičasom absolvovali opakované ortopedické kontroly, pretože ľavý bedrový kĺbik sa nevyvíjal dobre.

Šelest aj reflux pominuli, ale z času na čas Monika škúlila. Nasledovalo očné vyšetrenie. Dostala okuliare, keďže výsledok vyšetrenia ukázal, že má slabý zrak a strabizmus.

Až v 7. mesiaci na odporučenie ortopedičky v Bratislave absolvovala Monika neurologické vyšetrenie. Po hospitalizácii v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave boli stanovené dve diagnózy: vrodená artériovenózna aneuryzma cerebrálnych ciev a spastická tetraplegická detská mozgová obrna.

Ešte medzi neurologickým vyšetrením a hospitalizáciou, začala Monika cvičiť Vojtovou metódu. Po diagnostikovaní rozšírených ciev v mozgu jej však bol doporučený „kľudový režim“, tak rodičia odborné cvičenie stopli. Maminka s ňou cvičila iba doma, aby neochabovala.

Monika absolvovala v zahraničí postupne už tri operácie cievnej malformácie v mozgu. Zlepšilo sa jej celkové vnímanie a aktivita a tiež sa jej upravila očná bioptria k lepšiemu o dva stupne.

Opäť začala aktívne rehabilitovať. Absolvovala skrátený rehabilitačný pobyt (skrátený z dôvodu ochorenia) v Dunajskej Lužnej a pravidelne navštevuje súkromné rehabilitačné centrum v Hlohovci, kde rehabilituje ambulantne. Cvičenie jej veľmi pomáha. Všetko je však finančne náročné.

Monika má aj spastickú kvadruparézu s pravostrannou prevahou – nesedí, nelozí, nechodí. Vplyvom cvičení už uvoľnila pravú ručičku, ktorú mala dlhý čas zaťatú v päsť, dokonca ňou už vie aj pohladiť. Spevňuje sa jej brušná a chrbtová časť tela – na krátky interval dokáže sama sedieť.

Monika je veľmi živé dieťa. Rada rozpráva – „mama“, „tata“, „baba“, „dede“, napodobní niekoľko zvieratiek a teší sa, keď ide „pleč“.... Ako? No predsa „v auteee“. Do bruška urobí „ham“. Na rozlúčku povie „papá“ a pošle pusu. Keď jej mama rozpráva rozprávku o zvieratkách, ktoré pozná, vždy urobí pauzu a Monika jej spomenuté zvieratko napodobní. Takto spoločne prejdú celý príbeh... Rodina sa týmto pokrokom teší a verí, že ďalší rehabilitačný pobyt Moniku posunie o krok vpred.

Aj my veríme, že Monika ďalšími pokrokmi poteší svojich blízkych a držíme jej v tom palce.

Dajte nám vedieť, ak poznáte:

- rodinu s dieťaťom/deťmi v zložitej životnej situácii – pričom minimálne jedno dieťa v rodine je vo veku 0-3 roky. 

- slobodnú matku/otca, prípadne starých rodičov a iných príbuzných, ktorí sú v zložitej situácii a starajú sa o dieťa/deti vo veku 0-3 roky. 

Vybrané príbehy, zrealizovanú podporu a objem darovaných finančných prostriedkov budeme priebežne zverejňovať na web stránke Nadácie Markíza a Lidl Slovenská republika. 

Vyplňte, prosím, formulár a popíšte konkrétny príbeh. V prípade, že váš príbeh vyberieme, budeme vás kontaktovať.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.