Vedenie dialógu

Príbeh č. 3: Oliverko a Tomáško

6. apríl 2018
Mamička Kristína s chlapcami poctivo doma denne cvičí, no aj napriek tomu, že sa im venuje po celý deň, nedokáže nahradiť tím špecialistov...

Rodičia 2,5-ročných statočných dvojičiek Oliverka a Tomáška vedia, že ich chlapci potrebujú rehabilitovať. Rehabilitačné pobyty sú však pre rodinu so zdravotne znevýhodnenými dvojičkami a 4-ročnou sestričkou Emkou nedostupné a finančne nákladné. Mamička Kristína sa s dôverou obrátila na tím projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ a vďaka tomu jej chlapci absolvujú dva rehabilitačné pobyty v špecializovanom centre Liberta v Košiciach v celkovej hodnote 2 500 eur.

Oliverko a Tomáško prišli na svet predčasne – o viac ako tri mesiace. Vážili len 740 a 770 gramov, po narodení boli tri mesiace v inkubátore, napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. V dôsledku predčasného pôrodu nastalo u nich rozsiahle vnútro-komorové krvácanie do mozgu, z toho sa postupne rozvinul 4-komorový hydrocefalus. U Tomáška sa neskôr na základe CT zistilo predčasné zrastenie lebečných švov a preto musel podstúpiť komplikovanú operáciu – kraniosynostózu. Okrem týchto nastali komplikácie aj s inými orgánmi a preto sú obaja v odbornej starostlivosti nielen na neurológii, chirurgii, antropometrii, ale aj na kardiológii, u očného lekára, pľúcneho lekára, v rizikovej poradni a na fyzioterapeutickom oddelení – všetko striedavo na pracoviskách v Banskej Bystrici, Bratislave, Rimavskej Sobote.

K tomu diagnostikovaná detská mozgová obrna, centrálna koordinačná a svalová porucha oneskorený vývoj mozgu a psychomotorický vývoj. Chlapci nedokážu sami sedieť, chodiť. Oliverkoaktívne lozí a snaží sa aj dvíhať popri nábytku, avšak pre svalové napätie v nohách nedokáže položiť celé chodidlo na podložku – stojí na špičkách a na pokrčených prštekoch. Tomáško je stále ležiaci a dokáže sa len na chvíľku pretočiť na bruško. Neplazí sa, nelozí a ručičky ho neposlúchajú. Napriek všetkému sú chlapci veľmi statoční, vždy majú usmiate tváričky, iskru v očkách a hlavne sú to veľkí bojovníci. Pre rodičov sú aj doteraz dosiahnuté výsledky malým zázrakom, pretože predpovede lekárov boli veľmi nepriaznivé, že budú len ležiaci, nevnímajúci okolie, nevidiaci, dýchajúca za pomoci kyslíkového prístroja...

Jediná cesta ako napredovať a posúvať sa dopredu je rehabilitácia. Dôležité sú hlavne teraz v ich veku, nakoľko do troch rokov je mozog plastický a dokáže si nájsť „náhradné“ cestičky pre správne fungovanie. Na to je však potrebná neustála stimulácia, špeciálna rehabilitácia. Všetky rehabilitačné liečby, ktoré doposiaľ absolvovali preplácala poisťovňa. Rodičia s chlapcami absolvovali pobyty v Martine aj v Dunajskej Lužnej, kde cvičia Vojtovu metódu. Od júla cestujú 1x týždenne do Maďarska 66 km na tzv. Déveny metódu, po ktorej vidia rodičia zatiaľ najväčšie pokroky, avšak cestu aj 45-minútové cvičenie si musia už hradiť sami. Keďže sú už chlapci väčší, sú pre nich dostupné aj iné možnosti rehabilitácií - ako Terapia TheraSuit, Terapia Giger alebo Biofeedback. Uvedené terapie poskytujú len súkromné centrá, napríklad v centre Liberta v Košiciach. Najúčinnejšie je tento pobyt opakovať cca každé 3-4 mesiace.

Mamička Kristína s chlapcami poctivo doma denne cvičí, no aj napriek tomu, že sa im venuje po celý deň, nedokáže nahradiť tím špecialistov. Chlapcom rehabilitácie pomáhajú, po každom sú viditeľné výsledky. Okrem chlapcov, bežných každodenných domácich prác a neustáleho kolotoča vyšetrení, kontrol, cestovania, majú chlapci doma ešte aj úžasnú zdravú 4-ročnú sestričku Emku, ktorá rovnako potrebuje usmiatu starostlivú maminku. Otec pracuje 7 dní v týždni, mamička poberá rodičovský príspevok a prídavky na deti. Spoločný príjem pokrýva mesačné náklady mladej rodiny – ako sú nájom za byt a splátku hypotéky a spotrebné úvery, ako aj bežné výdavky. Financovať ďalšiu liečbu pre Oliverka a Tomáška je pre rodičov absolútne nemožné.

Dajte nám vedieť, ak poznáte:

- rodinu s dieťaťom/deťmi v zložitej životnej situácii – pričom minimálne jedno dieťa v rodine je vo veku 0-3 roky. 

- slobodnú matku/otca, prípadne starých rodičov a iných príbuzných, ktorí sú v zložitej situácii a starajú sa o dieťa/deti vo veku 0-3 roky. 

Vybrané príbehy, zrealizovanú podporu a objem darovaných finančných prostriedkov budeme priebežne zverejňovať na web stránke Nadácie Markíza a Lidl Slovenská republika. 

Vyplňte, prosím, formulár a popíšte konkrétny príbeh. V prípade, že váš príbeh vyberieme, budeme vás kontaktovať.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.