Vedenie dialógu

Príbeh č. 32: Gabko

24. október 2018
Príbeh malého Gabka sa začal písať pred takmer dvoma rokmi. Aj keď zo začiatku všetko vyzeralo veľmi dobre a rodina sa tešila na zdravé bábätko, pri pôrode došlo ku komplikáciám, v dôsledku ktorých Gabko od narodenia bojuje s viacerými diagnózami a zdravotnými komplikáciami.

Gabko bojuje statočne najmä vďaka svojim blízkym, ktorí denno denne s láskou pracujú na tom, aby bol Gabkov život čo najkvalitnejší. Cvičenia, terapie, návštevy lekárov sú už pre nich rutinou. Keďže Gabko pozitívne reaguje na terapie so psíkmi, tzv. canisterapiu, rodičia veľmi túžili mať takého psíka doma, pre rodinu to však je veľká investícia, ktorú si nemohli dovoliť. Vďaka finančnej pomoci vo výške 3.000 eur z projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ mohli rodičia Gabkovi zakúpiť vlastného špeciálneho asistenčného psíka a malý bojovník tak môže každý deň absolvovať canisterapiu v domácom prostredí.

Počas tehotenstva sa Gabko v maminom brušku vyvíjal ukážkovo a bez komplikácií. Pekne rástol a všetky vyšetrenia boli v norme až do pôrodu. Jeho príchod na svet bol veľmi ťažký. Lekári sa aj napriek nezostupovania Gabka do pôrodných ciest rozhodli pre prirodzený pôrod. Toto rozhodnutie malo fatálne následky, s ktorými bude chlapček bojovať celý život. Gabko má ťažkú hypoxiu - vážne  poškodený mozog a telo ho neposlúcha tak, ako by malo. Stanovené diagnózy: stav po závažnej perinatálnej cerebrálnej lézii, stav po hypoxicko-ischemickej encefalopatii II.–III.st., atrofia zrakového nervu, zmiešaná tonusová (svalová) porucha a DMO (detská mozgová obrna) spastická kvadruparéza.

Prognózy lekárov boli pre Gabka katastrofálne. Nemal si ani len držať hlavičku, nemal sa naučiť riadne papať, ani len sa akokoľvek sám pohnúť. Rodičia to však nevzdali. Rehabilitovať s ním začali už v nemocnici  od 3. týždňa po narodení. Prvá bola orofaciálna stimulácia, aby začal používať sací reflex. Riadne sať sa naučil až v 4. mesiaci. Teraz papá už skoro všetko a pekne lyžičkou. V 4.týždni od narodenia pridali Vojtovu metódu v kombinácii s Bobath metódou. Začala séria rehabilitačných pobytov:  Šamorín, Dunajská Lužná, Piešťany, Trenčín. Tie sú však finančne veľmi náročné. Mimo pobytov rodičia intenzívne pokračujú v cvičení s Gabkom:  každý štvrtok striedajú  Vojtovu metódu s masážou v Trenčíne a Bobath v Šamoríne. V utorky a piatky absolvujú hipoterapiu v Nemšovej. V stredu má Gabko plávanie. Jeho rodičia hovoria, že je z neho rodená akvabela a vodu zbožňuje. Po plávaní zvykne Gabko zrelaxovať v soľnej jaskyni.Síce sa Gabko neotočí ani neposadí, ale vďaka pravidelnému cvičeniu má telíčko veľmi pevné a má obrovskú chuť napredovať. Pravidelne raz za mesiac navštevuje tyflopédiu v Bratislave, kde pomocou zrakovej navigácie konečne aj rodičia mohli vidieť ako vidí Gabko.  Bolo to niečo neskutočné a veľmi ich to posunulo vpred. Minimálne raz mesačne navštevujú logopédiu v Piešťanoch a K-centrum v Bratislave, zamerané na poradenstvo a konzultácie v oblasti rozvoja detí s hendikepom.

Gabko má šťastie, že zrakovú stimuláciu pravidelne absolvuje aj doma, vďaka pani tyflopedičke z Levoče zo Spojenej školy  internátnej pre slabozrakých a nevidiacich. Hovoria, že chlapček je napriek svojmu veku už ich žiakom – dieťaťom J. Gabko má atrofiu oboch zrakových nervov a prvé prognózy naznačovali, že  vôbec na nič nebude reagovať, ale zrakovou stimuláciou prišli na to, že to tak úplne nie je. Síce nefixuje zrak, neusmeje sa, ale aj touto formou rehabilitácii sa to krok za krokom minimálne zlepšuje. Konečne sa podarilo Gabkovi zmerať dioptrie a okuliare mu pomáhajú aspoň riadne rozjasniť obraz, na ktorý sa zafixuje. Gabkovými  hračkami sú pomôcky na rehabilitácie, zrakovú stimuláciu, muzikoterapiu, fototerapiu a aromaterapiu.

Posledný voľný  deň v týždni rodičia Gabkovi vyplnili canisterapiou. Pondelkové stretávky v caniscentre K7 v Žiline so špeciálnymi terapeutickými psíkmi im otvorili úplne nové obzory pre Gabkov rozvoj. Taký záujem, aký prejavil pri psíkoch, nikdy predtým nevideli. Individuálna intervencia s asistenciou špeciálneho psa (canisterapia) u Gabka podporuje celistvý prístup v rehabilitácii. Cieľom interakcií so psom je podporiť celkový psychomotorický vývoj Gabka. Takýto psík  motivuje ku kognitívnym aj emočným a sociálnym reakciám, urýchľuje vývoj pomocou vplyvu na jeho hormonálny systém. Podporuje očný kontakt, podporuje rozvoj senzitívneho vnímania cez kožu a všetky zmyslové orgány (rozvíja zrak, sluch aj reč ). Podstatnou zložkou terapie je vibrácia psieho tela a jej vplyv na dýchanie a tepovú frekvenciu Gabka. Pes a dieťa v Gabkovom veku majú zhruba zrovnateľnú tepovú frekvenciu v kľude a nastáva pri spoločnom relaxačnom polohovaní prehĺbenie dýchania, uvedomenie si svojho tela a zvyšuje sa mobilita dieťaťa (rozvoj hrubej a jemnej motoriky). Pri dlhšom očnom kontakte a interakcii sa medzi nimi vylučuje oxytocín, ktorý je zároveň inhibítor ďalších hormónov v tele Gabka. Významným faktorom je aj veľkosť tela psa a teplota, ktorá dobre vplýva na uvoľnenie zvýšeného svalového napätia. Ide aj o pocit bezpečia a cez dotyky so srsťou aj o rozvoj propriocepcie, keďže Gabko má poruchu svalového napätia. Pes doma je najmä motivátor k pohybu, k reči, k samostatnosti, k zlepšeniu emocionálneho stavu a pocitu zvládania stresových situácií (Gabko by mal lepšie zvládať pohyb, štekanie, náhle dotyky, oblizovanie, je podporovaná imunita).

Keďže spoločný boj celej rodiny za Gabkovu  lepšiu budúcnosť je časovo aj finančne veľmi náročný a mať cielene vychovaného a špeciálne vycvičeného  psíka  doma bude pre Gabka určite výhoda,  obrovská vďaka patrí celému  tímu projektu Nadácie Markíza a spoločnosti Lidl Slovenská republika s názvom „Od začiatku v dobrých rukách“ . 

Reportáž o malom Gabkovi si môžete pozrieť na tomto linku: https://bit.ly/2D9poze

Malému bojovníkovi a jeho psíkovi Azgardovi prajeme veľa šťastných spoločných chvíľ na ceste za Gabkovým napredovaním. 

Od začiatku v dobrých rukách je projekt, ktorý realizujeme v spolupráci s Nadáciou Markíza.

nadacia-markiza.png

Našim spoločným cieľom je pomôcť deťom od 0 do 3 rokov a ich rodinám v núdzi. Za každé predané balenie plienok zn. Lupilu venujeme 10 centov na pomoc pre veľkých bojovníkov s neľahkým osudom.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.