Vedenie dialógu

Príbeh č. 54: Paťko

19. jún 2019
Paťko na jar oslávil tretie narodeniny. Aj napriek tehotenstvu bez ťažkostí sa po pôrode dostavili komplikácie. Rodičia, s ktorými Paťko žije v Lučenci, čakajú na výsledky testov, aby lekári mohli stanoviť diagnózu, ktorá je zatiaľ neznáma. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude Paťko rehabilitovať bližšie k svojmu bydlisku a absolvuje aj ďalšie ambulantné terapie.

„Paťuško sa narodil ako naše druhé dieťatko a zdalo sa, že je všetko v úplnom poriadku. Tehotenstvo bolo bezproblémové, pôrod taktiež. Keďže mal ale obvod hlavičky v hornej hranici, doktorka nás poslala na neurológiu. Neurologička Paťka sledovala každý mesiac a vedeli sme, že jeho vývoj ide pomalšie ako by mal, ale keďže bol bacuľatý mysleli sme si, že je to len tým. No jeho problém nebola lenivosť, ale výrazná hypotónia. Život nám komplikovali veľmi časté ochorenia dýchacích ciest, keďže ako hypotonik nedokázal vykašliavať hlieny, bol to začarovaný kruh a dlho sme nedokázali pravidelne rehabilitovať. Keď sme mali prejsť na kašičky, zistili sme, že má problém aj s prehĺtaním a pitím. Našťastie keď mal niečo viac ako rok a pol, začalo sa to výrazne zlepšovať a Paťko dokázal normálne jesť a piť,“ píše v príbehu mamina malého chlapčeka. Keď mal jej synček deväť mesiacov, prišiel zvrat v podobe epilepsie. „Mal síce naoko slabé záchvaty a ani ich nemal veľa, ale aj jeden päťminútový ho dokázal vrátiť vo vývoji späť natoľko, že vymazal všetko čo sa naučil, a potom celé mesiace iba ležal, ani sa len nepretáčal. Do dvoch rokov mu lekári robili naozaj širokú škálu testov a neprišli na nič, okrem heterotopie šedej hmoty na mozgu. To bola príčina epilepsie. Lekári nám povedali len toľko, že detičky s týmto nálezom mávajú silné záchvaty a častokrát nereagujú na lieky,“ pokračuje. Paťko bol po nasadení prvých liekov vyše roka bez záchvatu a začal veľmi pomaličky napredovať. Dokázal sa aj posadiť. „Potom mu lekári kvôli ďalším vyšetreniam lieky zmenili a Paťko mal doslova abstinenčné príznaky, záchvaty sa vrátili oveľa horšie, skoro 3 mesiace trvalo, kým sa znovu dokázal kľudne vyspať, kým prestal kričať, mrnčať, kým sa začal konečne zaujímať o hračky. Opäť sme sa vrátili na začiatok a Paťko len nehybne ležal,“ opisuje náročné obdobie mama. Medzitým sa lekári snažia určiť diagnózu a rodičia sa obávajú, aký výsledok testy prinesú. Nádej však nestrácajú: „Momentálne má Paťko troje lieky na epilepsiu a vďaka intenzívnej rehabilitácii a životu bez záchvatov sa krásne pohol vpred, opäť sa posadí a pár sekúnd sa dokáže udržať, pokúša sa trošku preplaziť, má záujem o hračky a dokáže sa s nimi hrať a skúmať ich aj celé hodiny. Pohľad na Paťka ako sedí je pre nás obrovským šťastím a vieme, že pokiaľ ho budeme udržiavať bez záchvatov, môžeme dokázať oveľa viac. Vidíme, že rehabilitácie mu veľmi pomáhajú. Stále nemá uzavretú diagnózu, no pani primárke sa podarilo nájsť takú, ktorá zatiaľ ako jediná spája všetky príznaky. Musíme však počkať na výsledky testov.“
Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom alebo deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.