Vedenie dialógu

Príbeh č. 68: Emmka

25. september 2019
Emmka, ktorá na jeseň oslávi tri roky, žije so svojou rodinou v Trenčíne. Trpí mikrocefáliou (vývinová porucha mozgu) a dyskinetickou detskou mozgovou obrnou, ktorá jej spôsobuje silné kŕče. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur Emmke pomôže špeciálne chodítko a bude môcť absolvovať aj rehabilitačný pobyt v centre blízko jej bydliska.

„Emmka sa narodila v 34. týždni s pôrodnou hmotnosťou 1 620 g a dĺžkou 43 cm ako naše tretie dieťa. Moje tehotenstvo prebiehalo ukážkovo bez jediného problému a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa mohlo niečo pokaziť. V deň pravidelnej kontroly mi namerali vyšší krvný tlak. Bola som hospitalizovaná v nemocnici a lekári zistili, že srdcová činnosť dieťaťa je v poriadku, ale pohyby našej dcérky neboli zaznamenané,“ píše v príbehu Emmkina mamina.

Nasledovala sekcia a komplikácie, keďže dievčatko bolo v silnom kŕči a bolo problematické ho vytiahnuť. „Emmka po narodení nedýchala a bola oživovaná nepriamou masážou srdca. Na hlavičke mala tri otvorené rany. Po röntgene hlavičky bola však infekcia mozgu vylúčená. Pomerne rýchlo regenerovala a po jeden a pol týždni mohla byť preložená z jednotky intenzívnej starostlivosti na oddelenie predčasne narodených detí. Tam sa tiež dlho neohriala a konečne po troch týždňoch od narodenia sme ju mali doma. Bola síce maličká, ale pekne papala a priberala na váhe. Všetko vyzeralo byť v poriadku,“ opisuje prvé týždne mamina. Keď mala Emmka dva mesiace, začala cvičiť Vojtovu metódu, lebo jej horné končatiny boli hypertonické. Avšak po pol roku jej života sa začali čoraz častejšie objavovať silné kŕče a dievčatko zostávalo nehybne ležať a veľmi plakalo. Nasledovalo množstvo neurologických vyšetrení, a keďže kŕče pribúdali, lekári ju poslali na EEG vyšetrenie, ktoré ale epilepsiu nepotvrdilo. „Ku kŕčom sa postupne pridružovali nekoordinované pohyby brániace cielenému pohybu. Napriek tomu, a vďaka pravidelnej rehabilitácii a cvičeniu doma štyrikrát denne, sa naučila sama posadiť a zaujímať sa o hračky,“ hovorí o pokrokoch mamina malej Emmky. Počet kŕčov sa ale aj napriek nasadenej liečbe neupravoval, a preto dievčatko absolvovalo ďalšie EEG vyšetrenie, ktoré zaznamenalo mierny výboj s ložiskom za ľavým očkom.

Na odporúčanie neurológa musela Emmka prestať cvičiť Vojtovu metódu a bolo nutné hľadať pre ňu iné vhodné nedráždivé cvičenie. „Približne v období dvoch rokov začala konečne štvornožkovať, i keď svojim hopsavým pohybom, ale pre nás to bol posun vpred. Absolvovali sme mnoho rehabilitácií v štátnych zdravotných zariadeniach ako aj v súkromných rehabilitačných centrách. Vyskúšali sme rôzne metódy cvičení Bobath koncept, Feldenkrais, chodili sme na hipoterapiu, canisterapiu. Emmka zaostáva aj po mentálnej stránke, navštevujeme špeciálneho pedagóga a keďže zatiaľ vôbec nerozpráva, aj logopéda,“ píše o Emmkiných ťažkostiach starostlivá mama a uzatvára: „Veríme, že aj napriek častým kŕčom a narušenej koordinácií sa naučí sama chodiť. Vpred ju posúva len neustále cvičenie a rehabilitácia, ktoré sú finančne náročné a sme vďační za každú pomoc."

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.