Príbeh č. 73: Natálka

Malá Natálka bude mať na jar dva roky. Žije s rodičmi a starším bračekom v Banskej Bystrici. Trpí obojstrannou ťažkou senzorineurálnou poruchou sluchu. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude lepšie počuť za pomoci Roger FM Systému, na ktorý jej prispejeme. Rodinný rozpočet tiež odľahčí kúpa sušičky na načúvacie aparáty, príspevok na batérie do načúvacích prístrojov, ktorých spotreba je pri tomto type znevýhodnenia vysoká, a palivová karta.

„Natálka sa nám narodila ako druhé dieťatko, tehotenstvo bolo bezproblémové, rovnako ako aj pôrod. Všetko bolo v poriadku, až kým jej neurobili skríning sluchu, opakovane ním neprešla. Napriek tomu, že nám vraveli, že to bude v poriadku, ja som cítila, že nebude. Natálka sa narodila s ťažkou poruchou sluchu,“ opisuje prvé momenty života malého dievčatka jej mamina. Rodičia svoju dcérku zverili odborníkom v Bratislave aj v Brne. „Cesta to bola dlhá, tu u nás máme veľmi zlé skúsenosti, našťastie sme sa dostali do dobrých rúk v Bratislave na Kramároch, a následne sme išli do Brna. Vďaka dobre nastaveným načúvacím aparátom už počuje aj hovorenú reč, avšak v rušnom prostredí, v hluku a medzi viacerými ľuďmi, počuje horšie,“ pokračuje. FM systém Roger umožní Natálke počuť aj medzi deťmi na ihrisku, v materskom centre, alebo na väčšiu diaľku, na rôznych krúžkoch a aktivitách, ktoré rada navštevuje. Tento systém je pre malé dievčatko kľúčový aj pri návštevách logopéda, ktorého veľmi potrebuje, aby sa naučila rozprávať.

Ďalším dôležitým odborníkom je terénny surdopéd, ktorý Natálku učí komunikovať a rozvíja ju po motorickej, aj rečovej stránke. Keďže Natálkini rodičia rovnako ako jej starší braček sú počujúci, na začiatku to bol pre nich obrovský šok: „Nakoniec sa nám potvrdila genetika, pričom nemáme v rodine nikoho nepočujúceho. Bolo to naozaj veľmi ťažké.“ Natálka dostala načúvacie prístroje ako 6,5 mesačná a rýchlo si zvykla. „Rada počúva všetko a všetkých. Nechceme nič zanedbať a chceme spraviť všetko pre to, aby napredovala so svojimi počujúcimi rovesníkmi. Preto sa snažíme a pracujeme na tom, aby sa jej rozvíjala reč a porozumenie. Na to aby to tak bolo, potrebuje dobre počuť vo všetkých podmienkach. Chceme aby sa začlenila do spoločnosti s počujúcimi detičkami - do bežnej škôlky, neskôr školy, kde FM systém bude nutnosťou,“ pokračujú rodičia. Služby odborníkov, ako aj FM systém, či batérie do načúvacích prístrojov, sú veľmi nákladné, preto rodičia požiadali o príspevok.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Odporúčané články

Noel nedávno oslávil dva roky. Pochádza z Komárna, kde žije so svojou rodinou. Hneď na začiatku jeho života sa mu do cesty postavila detská mozgová obrna. Trpí...

Natálka pred Vianocami dovŕšila tri roky. Spolu so svojou rodinou žije v malej obci v okrese Liptovský Mikuláš. Jej diagnózou je detská mozgová obrna. Vďaka...

Začiatok roka opäť patrí úspešnej súťaži o detské ihriská, ktorú organizuje spoločnosť Lidl už po piatykrát