Šetrenie zdrojov Šetrenie zdrojov

Šetrenie zdrojov

My ľudia využívame stále viac zdrojov. Svetová populácia rastie a ruka v ruke s ňou aj spotreba vody, surovín a tiež množstvo vyprodukovaného odpadu. Preto sa v Lidli pokúšame o šetrné a zodpovedné využívanie zdrojov. Myslíme tým získavanie surovín ekologickejším spôsobom podľa modelu obehového hospodárstva a tiež predchádzanie a znižovanie plytvania potravinami, či zabezpečenie šetrného využívania pitnej vody.

V spoločnosti Lidl sme sa zaviazali k nepretržitej ochrane a zodpovednému využívaniu zdrojov v rámci celého nášho hodnotového reťazca.

Čo sa podarilo

Pomáhame dlhodobo a udržateľne. Naše projekty majú preto za sebou hmatateľné výsledky. Radosť z toho, čo sa nám už podarilo zlepšiť, nás poháňa aj naďalej.

1 800 000+

stromčekov bolo vďaka Lidlu vysadených v tatranských lesoch postihnutých kalamitou. Pokračujeme aj v roku 2022!

100 %

našich predajní má nainštalované najmodernejšie LED technológie.

87 ton plastu

ušetrených vďaka našim zákazníkom a projektu Nenechajme to plávať

1600 ton odpadu

bolo vyzbieraných zo slovenských riek a povodí vďaka projektu Nenechajme to plávať

164 predajní

na celom Slovensku, vďaka ktorým zlepšujeme dostupnosť kvalitných potravín aj v regiónoch

Záväzky

Vieme, že vždy sa je kam posúvať. Preto si stanovujeme jasné ciele, vďaka ktorým môžeme spolu s vami pomáhať ešte viac.

20 % menej plastov
do roku 2025
100 % našich obalov
bude do roku 2025 maximálne recyklovateľných
25 % obalov
ktoré sú na Lidl produktoch budú do roku 2025 vyrobených z recyklovaného plastu
O 50 % menej
nepredaných potravín pre zamedzenie plytvania potravinami
100 % certifikované suroviny
produkty ako sója, palmový olej či kakao budeme od roku 2025 získavať z udržateľnejších zdrojov
Odmietame kruté zaobchádzanie s kaprami
nepredávali sme, nepredávame a nikdy v budúcnosti nebudeme predávať ani umožňovať predávať tretím stranám živé kapre.

Vybrané aktivity

Zálohovaním môžete pomôcť slovenskej prírode hneď dvakrát. Povieme vám ako! 

Začiatok nového kalendárneho roka je  pre Slovensko dôležitým krokom k zelenšej budúcnosti, ktorej súčasťou budeme my všetci a rovnako tak aj nasledujúce generácie. Prvého januára sa totiž oficiálne začalo zálohovanie PET fliaš a plechoviek, ktoré budete môcť pohodlne vrátiť v každej predajni Lidl a iba v Lidli máte možnosť venovať svoju zálohu iniciatíve Upracme Slovensko a pomôcť tak upratať slovenskú prírodu.

Len v Lidli majú zákazníci možnosť svoju zálohu za PET fľaše a plechovky venovať iniciatíve, ktorá zbiera odpad v slovenskej prírode.

Plasty zohrávajú v potravinárskom priemysle dôležitú úlohu: sú odolné, ľahké a majú všestranné využitie. Plasty zároveň chránia potraviny počas ich dopravy a umožňuju nám zaručiť zákazníkovi kvalitu, trvanlivosť a čerstvosť. Pretože sa stále viac a viac plastov vyrába a príliš málo sa ich recykluje, plastový odpad sa stáva čoraz väčším problémom pre ľudí, zvieratá a životné prostredie. Na tento problém sa snažíme reagovať a hľadať inovatívne riešenia prostredníctvom našej REset Plastic stratégie.

Plasty zohrávajú v potravinárskom priemysle dôležitú úlohu: sú odolné, ľahké a majú všestranné využitie. Plasty zároveň chránia potraviny počas ich...

Mikroténové vrecká sú najčastejšou zložkou odpadu, ktorý znečisťuje naše rieky a vodné nádrže. Teraz sa môžete pridať k našej snahe, aby nekončili v našich vodách. Stačí, ak zredukujete ich používanie pri nákupoch, veď príroda už dokonalý obal vytvorila. Ak však mikroténové vrecko skutočne potrebujete, v Lidli zaň môžete zaplatiť dobrovoľný poplatok 1 cent. My váš príspevok zdvojnásobíme a výslednú sumu venujeme na čistenie slovenských vôd. „Vďaka projektu Nenechajme to plávať a samozrejme vďaka obrovskej snahe dobrovoľníkov sme v roku 2021 vyzbierali 1200 ton odpadu z brehov vodných tokov a nádrží. Oceňujem každú aktivitu, ktorá pomáha našim riekam a životnému prostrediu. O to viac, keď sa tým zvýši environmentálne povedomie medzi obyvateľmi, “ povedal Jozef Krška, generálny riaditeľ SVP.

Dobrovoľný príspevok 1 cent za mikroténové vrecká zdvojnásobujeme a financujeme tak čistenie slovenských vodných tokov.

Ručíme za kvalitu predávaných textílií, odevov a obuvi. V decembri 2014 sa Lidl stal prvým maloobchodom s potravinami, ktorý sa pripojil ku Detox kampani pod záštitou Greenpeace. Cieľom je úplne vylúčiť 11 chemických skupín definovaných ako zakázané pri výrobe vlastných značiek textílií a obuvi, a to do roku 2020. Naše športové a funkčné oblečenie je označené ako BIONIC FINISH ECO – nepremokavý PFC materiál nahradili ekologické alternatívy, ktoré sú biologicky rozložiteľné a pri ich výrobe nevznikajú škodlivé vedľajšie produkty.

Textílie a obuv ktoré predávame neobsahujú žiadne nebezpečné látky a naše športové a funkčné oblečenie využíva biologicky rozložiteľné materiály.

Zodpovedne hlásime, čo je nové

26. júl 2023

Za desať mesiacov kúpili zákazníci Lidla viac ako 130 000 debničiek s ovocím a zeleninou, ktoré by inak vyšli nazmar.

29. jún 2023

Obmedzovať letáky začal Lidl na Slovensku ako prvý reťazec, ročne minie o 6000 ton papiera menej ako predtým.

27. apríl 2023

Lidl má na Slovensku aktuálne 163 predajní, najnovšia pribudla v Pezinku

19. apríl 2023

Často prehliadaný, no predsa stále prítomný okolo nás. Patrí k najvýraznejším ujmám, ktorých sa človek dopúšťa smerom k prírode. Žiaľ, významne prispieva ku...

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.