Viac ako 600 000 Slovákov ohrozuje chudoba. Aj vy sa môžete podeliť a pomôcť!

Zapojte sa do našej zbierky a venujte časť svojho nákupu ľuďom žijúcich na hranici chudoby.

Jedným z dôsledkov pandémie je, že mnoho ľudí sa dostalo do existenčných problémov. Štatistiky uvádzajú, že v roku 2021 bol na Slovensku ohrozený príjmovou chudobou každý 8. obyvateľ, čo je takmer 660-tisíc osôb.

Preto sme sa na jeseň 2020 rozhodli spustiť potravinovú zbierku „Podeľ sa a pomôž“, ktorá prebieha trvalo a vo všetkých predajniach Lidl.

Ako zbierka funguje?

Pomôcť môžete jednoducho. Stačí, ak odovzdáte časť nakúpených trvanlivých potravín alebo drogérie do špeciálne označeného koša v akejkoľvek Lidl predajni na Slovensku a my už produkty doručíme tam, kde to najviac potrebujú.

Ktoré potraviny je navhodnejšie darovať?

Komu nákupom pomáhate?

Do projektu je zapojených 95 lokálnych organizácii. Zbierka tak zostáva v regióne, aby ste presne vedeli, komu pomáhate. Ide predovšetkým o organizácie a združenia venujúce sa ťažko chorým či inak znevýhodneným deťom, týraným matkám, ľuďom bez domova či rôzne centrá sociálnych služieb a iné komunitné organizácie.

„Naším primárnym cieľom sú rodiny s onkologicky chorým dieťaťom. Kvôli chorobe dieťaťa prestáva pracovať vždy jeden rodič, a tak sa ich rozpočet značne zníži. Vďaka potravinovej zbierke im vieme ich situáciu zľahčiť. Potravinovou zbierkou vieme rodinám pomáhať počas celého roka. Väčšina firiem podáva pomocnú ruku hlavne v čase Vianoc, ale tieto rodiny sú vystavené dlhodobo zníženému príjmu. Preto je veľmi potrebné pomáhať priebežne počas celého roka, čo je aj cieľom zbierky Podeľ sa a pomôž. Len vďaka zákazníkom a ich štedrosti vieme pomôcť mesačne mnohým rodinám,“ povedala Žaneta Petrášová z nitrianskeho detského mobilného hospicu Pod krídlami Dominiky.

Koľko sa nám už podarilo vyzbierať?

Priebežná bilancia je úžasná – 2 000 ton potravín v hodnote viac ako 2,1 milióna € a pravidelná pomoc pre tisíce ľudí! Od spustenia projektu na jeseň 2020 získalo vďaka projektu Lidla potrebnú pomoc viac ako 20 000 tých najzraniteľnejších – ľudí bez domova, týraných matiek s deťmi, sociálne slabších rodín s viacerými deťmi či zdravotne znevýhodnených.

,,Keď som zažívala násilie od svojho manžela, občianske združenie ŽENA V TIESNI mi veľmi pomohlo. Ale vôbec som si nemyslela, že môžem od nich očakávať aj materiálnu pomoc, hoci sme ju po odchode od manžela a otca mojich detí veľmi potrebovali. Teraz už viac ako rok nás pracovníčky tejto poradne pravidelne zásobujú takými potravinami a drogériou, ktoré by som si sama nemohla dovoliť. Mnohokrát nás práve potravinová pomoc zachránila. Veľmi si to vážim,“ povedala jedna z klientok martinského OZ ŽENA V TIESNI, poradne pre ženy zažívajúce násilie a ich deti.

Pravidelne tak pomáhame tisíckam obyvateľov v núdzi a spolu s vami pokračujeme aj v tomto roku.

Na stiahnutie 
Informačný materiál pre organizácie na stiahnutie
Zoznam zapojených organizácii

Súvisiace aktuality

21. február 2024

Sú dôležitou súčasťou našej spoločnosti. Majú rokmi nadobudnuté skúsenosti a môžu tak byť veľmi cenným zdrojom pre mladšie generácie. Seniori. Ich životné...

11. december 2023

Pomáhať je potrebné priebežne, zhodujú sa organizácie starajúce sa o núdznych

27. december 2021

Lidl so svojimi zákazníkmi venoval núdznym 1000 ton potravín v hodnote viac ako milión eur.

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.