Príbeh č. 102: Gabko

Trojročný Gabko žije so svojimi rodičmi v obci v okrese Trenčín. Trpí detskou mozgovou obrnou, zmiešanou svalovou poruchou a atrofiou zrakového nervu. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť cvičiť v špecializovanom rehabilitačnom centre a rodine pomôže aj palivová karta.

„Celé tehotenstvo sa Gabko vyvíjal vynikajúco a bez komplikácií. Pekne rástol a všetky vyšetrenia boli v absolútnom poriadku, až na samotný pôrod. Jeho príchod na svet bol veľmi ťažký. Lekári sa aj napriek jeho nezostupovaniu do pôrodných ciest rozhodli pre prirodzený pôrod. Toto rozhodnutie malo pre Gabka fatálne následky, s ktorými bude bojovať celý život. Má ťažkou hypoxiou vážne poškodený mozog a telo ani myseľ ho neposlúchajú tak, ako by mali,“ píše o náročných začiatkoch a ich dôsledkoch mama malého chlapca.

Od jeho narodenia však rodičia robia denno-denne všetko pre to, aby mal čo najkvalitnejší život, a to aj napriek negatívnym prvotným vyhliadkam: „Prognózy lekárov boli pre Gabka katastrofálne. Nemal ani len držať hlavičku, nemal sa naučiť riadne papať, ani sa akokoľvek sám pohnúť. Rehabilitovať sme s ním začali už v nemocnici od tretieho týždňa po narodení. A postupne, milimeter po milimetri sa rok čo rok posúvame vpred,“ opisuje odhodlanosť celej rodiny Gabkova mamina. Prvá bola orofaciálna stimulácia, aby začal používať sací reflex, čo sa podarilo v štvrtom mesiaci života malého chlapčeka. Momentálne už papá všetko a lyžičkou. Keď mal približne jeden mesiac, pridalo sa cvičenie Vojtovou metódou, neskôr metódou Bobath. Gabko absolvoval niekoľko rehabilitačných pobytov v štátnych, ale aj súkromných zariadeniach. Postupne sa pridávali rôzne podporné terapie ako hipoterapia, canisterapia, muzikoterapia, zraková stimulácia a masáže.

„Keďže Gabko zbožňuje vodu, pravidelne s ním chodíme plávať. Po plávaní chodíme zrelaxovať do soľnej jaskyne. Gabko sa síce neotočí ani neposadí, ale telo má cvičením veľmi pevné a pomáha mu aj obrovská chuť napredovať. Pravidelne navštevujeme zrakovú terapiu, vďaka ktorej sme aj pomocou zrakovej navigácie a iných pomôcok konečne získali nejakú predstavu ako asi Gabko vidí, čo nás veľmi posunulo vpred,“ opisuje aktivity svojho synčeka mamina. Gabko navštevuje aj logopédiu a poradenské centrum pre rozvoj detí.

Chlapček má atrofiu oboch zrakových nervov: „Vraveli nám, že vôbec na nič nebude reagovať, ale zrakovou stimuláciou sme prišli na to, že tomu tak úplne nie je. Síce nefixuje zrak, neusmeje sa, ale aj touto formou rehabilitácii sa to krok po kroku minimálne zlepšuje.“ Gabkovými hračkami sú pomôcky na rehabilitácie, zrakovú stimuláciu, muzikoterapiu, fototerapiu a aromaterapiu. Okrem pravidelných návštev odborných ambulancií na Slovensku pravidelne navštevuje aj lekárov - odborníkov v zahraničí. Minulý rok absolvoval operáciu svalových kontraktúr metódou Ulzibat. „Veľkým kamarátom je pre Gabka jeho tarapeutický pes, biely švajčiarsky ovčiak. Taký záujem, aký má pri týchto psíkoch, sme u neho nikdy predtým nevideli. A preto má už náš Gabko aj svojho špeciálne vycvičeného kamaráta – psa canisterapeuta. Tento ho sprevádza takmer všade, na rehabilitáciách, terapiách, výletoch do prírody. Takýto pes je najmä motivátor k pohybu, k reči, k samostatnosti, k zlepšeniu emocionálneho stavu a pocitu zvládania stresových situácií,“ opisuje pozitívne účinky canisterapie mamina.

„Keďže absolútna väčšina fyzioterapií, rehabilitácií, doplnkových terapií ako aj rehabilitačných a iných pomôcok nie je hradená z verejného zdravotného poistenia a je mimoriadne finančne náročná, naša rodina je mimoriadne vďačná za každú pomoc a podporu, ktorá umožňuje Gabkovi absolvovať pre neho životne dôležité terapie a naďalej sa pokúšať a veriť v čo najlepší a najkvalitnejší život v budúcnosti,“ uzatvára. 

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

V rámci projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ prerozdelil diskontný reťazec už 300 000 €

Trojročná Viki žije so svojimi rodičmi a mladším bračekom v Nitre. Jej diagnózou je Rettov syndróm – závažné neurovývinové ochorenie, ktoré postihuje centrálny...

Sárka mala v decembri dva roky. Žije so svojimi rodičmi a staršou sestričkou v obci v okrese Prievidza. Do cesty sa jej postavila detská mozgová obrna....