Príbeh č. 108: Liliánka

Liliána žije so svojimi rodičmi a sestričkou – dvojčaťom v Nových Zámkoch. Odmalička ju trápi detská mozgová obrna, s ktorou statočne bojuje. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť aj naďalej rehabilitovať a pomôže jej aj autosedačka.

„Liliána od narodenia trpí detskou mozgovou obrnou. Pochádza z dvojčiat, jej sestrička je zdravá. Naše dievčatá sa narodili predčasne, v 31. týždni tehotenstva. Hneď po narodení nám oznámili, že Liliána prekonala krvácanie do mozgu a kvôli hydrocefalu ju museli operovať. K tomu pribudla po pol roku epilepsia. V hlavičke jej zostala cysta po zakrvácaní a má aj strabizmus. Liliána sa úplne zasekla vo vývoji. Jej stav sa zlepšil, keď jej z hlavičky vyoperovali rezervoár. Vtedy sme s ňou začali znova cvičiť a chodiť na rôzne terapie,“ začína príbeh mama malého dievčatka, ktoré pravidelne navštevuje hipoterapiu, kraniosakrálnu terapiu, cvičenie metódou Bobath a Dévény.

Chodí aj na masáže, či do snoezelen miestnosti. Liliánka tiež absolvovala niekoľko rehabilitačných pobytov v súkromnom centre a cvičí aj ambulantne. „Všetky terapie a rehabilitačné pobyty si platíme sami. Je to náročné, ale nevzdávame sa a bojujeme. Chceme dosiahnuť, aby sa Liliána naučila sama sedieť, štvornožkovať, stáť, chodiť a aktívne používať všetky štyri končatiny. Jej telesný rozvoj samozrejme úzko súvisí s tým psychickým, preto navštevujeme aj logopédiu a špeciálnu pedagogičku,“ pokračuje mamina.

Vďaka terapiám, rehabilitačným pobytom a vytrvalosti malého dievčatka sa jeho stav zlepšuje. Najviac pomoci potrebuje pri každodenných činnostiach ako je premiestňovanie, stravovanie či obliekanie. „Po mentálnej stránke je Liliána v poriadku. Je to veselé, usmiate dievča, všetko ho zaujíma, všetko by skúšalo a robilo ako jej rovesníci. Práve preto sa čoraz častejšie vypytuje, prečo ona nevie sama sedieť a chodiť, prečo musí sedieť v kočíku, prečo nevie používať svoje končatiny, prečo musí stále cvičiť. Je to ťažké, ale vo všetkom jej pomáhame a chceme jej umožniť, aby aj ona žila plnohodnotný život,“ píše o svojej dcérke mamina.

Okrem Liliány má vážnu diagnózu aj jej otec. Pred desiatimi rokmi prekonal transplantáciu pečene. Jeho zdravotný stav kolíše. Keď sa má dobre, pracuje na štyri hodiny ako mechanik elektrických zariadení. „Príspevok na ďalšie rehabilitačné pobyty a špeciálnu sedačku by nám veľmi pomohol, pretože táto podpora Liliánu posunie dopredu k samostatnosti.“ uzatvára mama.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

Trojročný Martinko žije so svojimi rodičmi v obci v okrese Poprad. Do cesty sa mu postavila detská mozgová obrna. Trpí tiež epilepsiou a poškodením zraku....

Tomáško ešte tento mesiac oslávi dva roky. Žije v obci v okrese Brezno so svojimi rodičmi a dvoma staršími súrodencami. Od narodenia bojuje s centrálnou...

Marko, ktorý žije so svojou mamou v Banskej Bystrici, bude mať na Vianoce tri roky. Jeho diagnózou je detská mozgová obrna. Vďaka projektu Od začiatku v...