Príbeh č. 134: Timko

Začiatkom roka oslávi Timko tretie narodeniny. Žije so svojimi rodičmi v obci v okrese Topoľčany. Pri jeho pôrode došlo k paréze plexus brachialis – poškodeniu periférnych nervov, čo malo za následok nehybnosť pravej rúčky. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur absolvuje Timko rehabilitačný pobyt a rodine pomôže aj príspevok na pohonné hmoty.

„Keď sa Timko narodil, zdalo sa, že je všetko v poriadku. Žiaľ až na druhý deň nám lekár oznámil, že nemôže hýbať pravou ručičkou. Boli sme v šoku, v pôrodnici nám nikto nevedel pomôcť a odpovedať na otázky, čo sa vlastne stalo. Pán primár pôrodník len skonštatoval, že pôrod bol ťažký, zasekol sa v pôrodných cestách, pretože bol veľký a ručička je pôrodom pritlačená a za pár dní sa rozhýbe,“ začína príbeh Timkova mamina. Ručička malého chlapca však nejavila známky života, a tak sa po odchode z pôrodnice začali neurologické vyšetrenia a rehabilitačné pobyty. „Pri vyšetreniach sa nás pýtali, prečo nebol zvolený cisársky rez, keď bolo bábätko veľké. Boli sme sklamaní, že v pôrodnici na to nedbali. Ani vyšetrenia však neprispeli k zisteniu, prečo Timko ručičku nepoužíva. Museli sme sa so všetkým zmieriť a naplno cvičiť Vojtovu metódu a absolvovať terapie v nemocnici,“ spomína na náročné začiatky mamina. Cvičenia bohužiaľ nepriniesli želaný efekt. Timka dvakrát uspali na magnetickej rezonancii, no ani tá neposkytla vysvetlenie, prečo stále nevie ručičkou pohybovať: „Boli sme už zúfalí, nikto nevedel presne povedať, čo sa stalo, a tak sme museli hľadať pomoc na internetových prehliadačoch a nádej sme našli až v zahraničí. Po niekoľkých vyšetreniach doktori usúdili, že je nutná operácia. Timko ako 3,5 mesačný absolvoval dlhú a komplikovanú operáciu – kompletnú rekonštrukciu nervov, keďže išlo o nervy vytrhnuté z miechy pri pôrode. Museli mu zobrať tri nervy (štepy) z nožičky.“ Timkova ručička sa dnes pomaly zotavuje, no chlapček má stále ťažkosti s mnohými úkonmi: „Nepredpaží, neupaží, nedvihne ruku hore, nemá ani úchop, jediné čo zvláda je ohyb v lakti, no nevzdávame sa. Denne cvičíme Vojtovu metódu tri až štyrikrát, absolvujeme elektrostimuláciu, používame biolampu a veríme, že jedného dňa bude ručička v poriadku. Timko na jeseň absolvoval už druhú operáciu svalov a šliach a ďalšia ho čaká v prvej polovici budúceho roka. Zmeny na ručičke zatiaľ nie sú viditeľné, ale po druhej operácii už dokáže ohnúť lakeť pomocou svalu biceps a nie iba pomocou lopatky a lopatkového nervu.“ Operácie, pobyty v rehabilitačných centrách, terapie, či cestovanie na vyšetrenia značne vyčerpávajú rodinný rozpočet, no rodina verí, že s pomocou dobrých ľudí to všetko zvládnu.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

Lívia, ktorá v marci oslávi dva roky, žije so svojou mamou v obci v okrese Snina. Do cesty sa jej postavilo vrodené genetické metabolické ochorenie, ktoré...

Trojročná Gabrielka býva so svojimi rodičmi a starším bratom v obci v okrese Bardejov. Narodila sa predčasne a zakrvácanie do mozgu prvého stupňa jej spôsobilo...

Projekt „Podeľ sa a pomôž“ prebieha dlhodobo a v 147 predajniach Lidl naraz