Príbeh č. 40: Sarinka a Ondrejko

Trojročné dvojičky Sárinka a Ondrejko sú od narodenia veľkí bojovníci. Ich život od začiatku komplikovali vážne diagnózy.

Milujúci rodičia pre svojich drobcov robia všetko potrebné, ani na minútu sa nechceli vzdať a bojujú spolu s nimi. Veria, že vďaka starostlivosti lekárov, ale aj ich domácej starostlivosti či rehabilitáciám budú Sárinka a Ondrejko raz s istotou stáť na vlastných nohách. To všetko si však vyžaduje nielen trpezlivosť a vytrvalosť ale aj nemalé finančné náklady, pri dvojičkách, dvojnásobné. Vďaka finančnej pomoci z projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ vo výške 2.700 eur budú môcť dvojičky absolvovať sériu pravidelných niekoľko týždenných špeciálnych terapií a rehabilitácií.

Sárinka a Ondrík sa narodili v 32. týždni tehotenstva po komplikovanom pôrode, ktorý na nich zanechal mnoho diagnóz. Už od prvej chvíli na tomto svete museli bojovať o svoj život, dva týždne v inkubátore napojení na umelé dýchanie a potom na podporný kyslík. Počas ďalších dvoch  týždňov absolvovali neskutočné množstvo vyšetrení, pri ktorých im stanovili predbežné diagnózy. Ondrejko mal cysty na mozgu, krvácanie a apnoické pauzy. Sárinka mala rozšírené mozgové komory a retinopatiu. Po príchode domov sa pridružili ďalšie zdravotné ťažkosti, silné koliky, reflux a dráždivosť. Aj napriek všetkým ťažkostiam s vytúženými  zlatíčkami sa rodičia nemienili vzdať a chceli im od začiatku zlepšiť kvalitu života. Lekári im odporučili absolvovať rehabilitačné pobyty, aby sa ich patologické prejavy podchytili čo najskôr, aby sa Ondrejko a Sárinka v budúcnosti dokázali sami postaviť na vlastné nohy.

Diagnózy sú dnes stanovené presne. U Ondrejka je to spastická tetraplegická detská mozgová obrna, CTP, hypertonia, CKP so zvýšenou excitáciou, cystické rozšírenie v mozgu, predčasné zrastenie fontanely, reflux a silné koliky, ťažký opistotonus, sekundárna epilepsia, mikrocefália, tupozrakosť na ľavé oko, hypotónia trupového svalstva. Diagnóza Sárinky je spastická diplagická detská mozgová obrna, CKP, retinopatia, nápadne širší SAP, oneskorený motorický vývin, oneskorený psychomotorický vývin, rozšírené mozgové komory, hypotónia svalstva, reflux a silné koliky.

Vďaka rehabilitáciám a cvičeniam sa Sárinka naučila plaziť, sedieť, štvornožkovať, chodiť s prednou oporou a nakoniec aj samostatne chodiť. Sárinkina chôdza však ešte nie je dokonalá, pretože stáča chodidlá do vnútornej strany, pri chôdzi sa húpe a na ľavej nožičke má skrátenú achilovku a preto pri chôdzi špičkuje. Ondrejko mal podľa vyjadrení lekárov byť ležiaci, nevnímať svet okolo seba a kŕmený mal byť cez hadičky a prístroje. Vďaka veľkej sile a chuti žiť a bojovať Ondrík dnes aj vďaka rehabilitáciám a cvičeniam vie s dopomocou plaziť, sedieť, sám udržať predmety v ruke, sledovať a vnímať svet okolo seba, vďaka orofaciálnej stimulácii sa naučil jesť a prežúvať bežnú stravu. Keďže Ondríkov zdravotný stav je podstatne horší ako Sárkin, musí na svoj boj vynaložiť viac úsilia. Dôležité však je, že napreduje, aj keď pomalším tempom, ale ide správnym smerom vpred.

Aj preto sú rodičia vďační za finančnú pomoc na rehabilitačné pobyty, na ktoré však je ťažké našetriť z rodinného rozpočtu. Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie,  no niekedy na to potrebuje aj pomoc iných. Dvojičkám z celého srdca držíme palce a prajeme veľa úspechov v napredovaní.

 

nadacia-markiza.png

 

Od začiatku v dobrých rukách je projekt, ktorý realizujeme v spolupráci s Nadáciou Markíza.

 Našim spoločným cieľom je pomôcť deťom od 0 do 3 rokov a ich rodinám v núdzi. Za každé predané balenie plienok zn. Lupilu venujeme 10 centov na pomoc pre veľkých bojovníkov s neľahkým osudom.

 

Odporúčané články

Paťko na jar oslávil tretie narodeniny. Aj napriek tehotenstvu bez ťažkostí sa po pôrode dostavili komplikácie. Rodičia, s ktorými Paťko žije v Lučenci, čakajú...

Marcel pochádza z obce Lúčky a má 2,5 roka. Narodil sa predčasne a jeho štart do života nebol ani zďaleka jednoduchý. Nedávno mu navyše zistili vzácne...

Miško, ktorý mal nedávno jeden rok, pochádza z Vrútok, kde žije so svojimi rodičmi. Jeho ťažkosti sa začali už počas tehotenstva a pokračovali aj po narodení....