Vedenie dialógu

Príbeh č. 46: Tobiáš

25. apríl 2019
Tobiáško sa narodil ako zdravý chlapček. Po povinnom očkovaní, ktoré absolvoval ako päť mesačný sa však všetko zmenilo a z aktívneho chlapčeka sa stalo neusmievajúce sa bábätko, ktoré nejavilo záujem o okolitý svet. Objavili sa prvé záchvaty a neurológ diagnostikoval epilepsiu - Westov syndróm. Ako sa dá zvládať situácia, keď sa zo zdravého dieťaťa postupne stáva ležiace? Jednotný návod neexistuje. Tobiáškovi rodičia sa snažia nehľadieť dozadu, ale sústrediť sa na budúcnosť a nevzdávať sa. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a pomoci vo výške 2 500 eur bude Tobiáš môcť absolvovať pravidelné rehabilitácie a muzikoterapiu, čo prispeje k zlepšeniu jeho stavu.

„Som mamou už takmer dvojročného chlapčeka, ktorý bol do svojich piatich mesiacov zdravým, vyvíjajúcim sa bábätkom, objavujúcim svet a robiacim pokroky ako jeho vrstovníci. Po druhom povinnom očkovaní v polovici januára 2018 sa náš malý Tobiáško prestal zaujímať o okolitý svet. Najskôr prestal reagovať na náš hlas, neotáčal hlavičkou, už sa viac na nás nepozeral ani keď sme sa mu prihovárali. Nezaujímal sa o hračky, nechytal ich, nenaťahoval sa za nimi, prestal džavotať a z aktívneho zvedavého chlapčeka sme po pár dňoch mali ležiace neusmievajúce sa bábätko. K tomu sa neskôr pridružili záchvaty. Po návšteve neurológa sme boli o dva dni hospitalizovaní a Tobiáškovi bola diagnostikovaná epilepsia - Westov syndróm. Tobiáškov psychomotorický vývoj bol zastavený, dokonca išiel vo vývoji späť, zabudol všetko, čo predtým vedel. Stále nám však ukazoval svoju silu a odhodlanie nevzdávať sa a bojovať,“ hovorí starostlivá mama.

„Pomaličky sme začali rehabilitovať a stimulácia mozočku, svalov, dennodenná práca a správne stimulovanie zmyslov prináša svoje prvé úspechy,“ pokračujú rodičia, ktorí veria, že pravidelnou rehabilitáciou v tak mladom veku dieťaťa sa dá veľa dosiahnuť. Za posledné mesiace sa Tobiáško posunul vpred vo vývoji. Dnes už čoraz viac chytí hračku do ruky, a keď ho rodičia dajú do sedu, vie udržať rovnováhu, čo v minulosti nedokázal. Sám sa ešte do sedu nevie dostať, dokáže však zaujať polohu na štyroch. Celkovo je vnímavejší, aj keď zrakový kontakt stále nevie nadviazať, pohľadu do očí sa zatiaľ vyhýba. Rodina žije v Bratislave a napriek nepriaznivej finančnej situácii a vysokej cene rehabilitácií nestrácajú vieru: „My sa nevzdáme a budeme ďalej bojovať, čo budeme vládať! Snažíme sa a nepoľavíme v hľadaní pomoci a ďalších spôsobov ako Tobiáškovi nevziať nádej postaviť sa raz na vlastné nohy. Veríme, že to zvládneme.“

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom alebo deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.