Príbeh č. 49: Sofia

Sofinka nedávno oslávila dva roky. Spolu so svojimi rodičmi a súrodencami žije v Bratislave. Aj napriek veľmi nepriaznivým prognózam pri narodení sa jej darí napredovať. Bojuje s detskou mozgovou obrnou, hydrocefalom, epilepsiou a ďalšími diagnózami, no nevzdáva sa. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť absolvovať viaceré účinné rehabilitácie, ktoré ju v jej snažení posúvajú vpred.

Sofinka sa narodila ako tretie dieťa a veľmi predčasne, v 26. týždni po tom, ako bola 9 týždňov bez plodovej vody. Prišla na svet s ťažkou infekciou, prekonala sepsu a po 10 dňoch dostala silné krvácanie do mozgu. „Jej stav bol natoľko vážny, že nám lekári odporučili len paliatívnu starostlivosť, aby viac netrpela. Bolo to veľmi ťažké obdobie, kedy sme nevedeli či sa dožije ďalšieho dňa. Jej prognózy boli absolútne pesimistické, podľa doktorov sa z nej mal stať nevnímajúci ležiak, ak vôbec prežije. Malá bojovníčka savšak vzchopila, podarilo sa ju odpojiť od pľúcnej ventilácie a časom, i keď veľmi pomaly, prešla z kŕmenia sondou na fľašku. Po 98 dňoch v nemocnici bola konečne prepustená domov. Hneď však ochorela, skončili sme na pľúcnej klinike, odkiaľ sme prišli domov s kyslíkom a ďalšie 3 mesiace bola dcérka pripojená na kyslíkový oxygenátor,“ opisujú situáciu Sofiini rodičia. Už v pôrodnici začali s rehabilitáciami Vojtovou metódou, ale kvôli pripojeniu na kyslík ju odmietali prijať do rehabilitačnej starostlivosti. „Začali sme teda rehabilitovať súkromne u nás doma s vyškolenou fyzioterapeutkou. Po 2 mesiacoch nás začali navštevovať z Centra včasnej intervencie a pomáhali nám polohovať, rozvíjať, stimulovať a motivovať Sofinku, aby napredovala. Neskôr sme sa dostali do rehabilitačnej nemocnice, kam chodíme cvičiť ambulantne do dnešného dňa. Absolvovali sme tam aj dva rehabilitačné pobyty, ktoré Sofinku posunuli vpred. Pesimistické prognózy doktorov sa našťastie nepotvrdili, vidí (aj keď s určitými problémami), počuje, vie sama jesť pravou rukou, vníma, všetko ju zaujíma, načahuje sa za vecami, je šikovná a bojuje naďalej,“ pokračujú. Po rehabilitačných pobytoch začala štvornožkovať, dokáže sa sama posadiť a vďaka intenzívnej práci na posilňovaní svalov nôh a brucha sa začala sama stavať, čo jej rodina považuje za malý zázrak. Cvičí aj doma a rodičia veria, že sa raz svojim rovesníkom vyrovná. „Sofinka je veľmi živé a neposedné dieťa, je to malá výmyselníčka, všade chce byť a začala už aj rozprávať. Je rozumná a chcela by bežkať ako iné deti. Verím, že sa to čoskoro podarí aj vďaka vašej pomoci. Veľmi miluje svojich starších bratov, ktorí sú jej obrovskou oporou, motivátormi, vedia sa ňou neuveriteľne zabaviť a smiať. Chceme spraviť pre ňu všetko, čo pomôže zlepšiť jej zdravotný stav a posunúť ju dopredu, zlepšiť motoriku ľavých končatín a raz snáď dosiahnuť aj to, že bude samostatne chodiť,“ hovoria odhodlane starostliví rodičia.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom alebo deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

V rámci projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ prerozdelil diskontný reťazec už 300 000 €

Trojročná Viki žije so svojimi rodičmi a mladším bračekom v Nitre. Jej diagnózou je Rettov syndróm – závažné neurovývinové ochorenie, ktoré postihuje centrálny...

Trojročný Gabko žije so svojimi rodičmi v obci v okrese Trenčín. Trpí detskou mozgovou obrnou, zmiešanou svalovou poruchou a atrofiou zrakového nervu. Vďaka...