Príbeh č. 53: Marcelko

Marcel pochádza z obce Lúčky a má 2,5 roka. Narodil sa predčasne a jeho štart do života nebol ani zďaleka jednoduchý. Nedávno mu navyše zistili vzácne genetické ochorenie v súvislosti so stratou časti deviateho chromozómu. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur dostane špeciálnu logopedickú pomôcku a absolvuje ďalší rehabilitačný pobyt.

„Marcel sa narodil predčasne v 35 týždni, po predchádzajúcom bezproblémovom tehotenstve. Hneď po narodení mal problémy s dýchaním, neskôr sa u neho rozvinula novorodenecká sepsa, ktorú sa našťastie podarilo za pomoci antibiotík zvládnuť. Keď sme si ho po 15 dňoch odnášali z pôrodnice, boli sme ubezpečení, že v priebehu niekoľkých mesiacov určite vo všetkom dobehne svojich rovesníkov,“ začína svoj príbeh Marcelkova mama. Vývoj však nebol taký pozitívny, ako sa čakalo. „Vzhľadom na to, že sa postupne pridružili problémy so srdcom a hernia, intenzívnejšie sme začali rehabilitovať až v siedmich mesiacoch, keď nám to schválil chirurg aj kardiológ. Každodenné poctivé cvičenie, stimulovanie, masírovanie však stále neprinášalo očakávané výsledky. Absolvovali sme množstvo rôznych vyšetrení (metabolické, očné, MRI), ktoré nás stáli veľa sĺz a veľa cestovania, avšak nedali nám odpoveď na to, prečo je psychomotorický vývin nášho syna tak oneskorený. Krátko po Marcelových druhých narodeninách sme u neurológa požiadali o výmenný lístok na genetické vyšetrenie, z ktorého sa konečne nedávno zistila diagnóza - delécia krátkeho ramienka deviateho chromozómu. Je to ochorenie veľmi zriedkavé, takže sme si informácie o ňom prácne zháňali na zahraničných stránkach a portáloch. Tým, že je to ochorenie vrodené, nedá sa vyliečiť, je možné iba potláčať príznaky. Preto Marcela najviac limituje hypotónia, čiže slabé svalstvo, ktoré mu zatiaľ neumožňuje samostatný sed ani chôdzu, ale pravidelné rehabilitácie, hipoterapia a plávanie nás malinkými krôčikmi dostávajú stále bližšie k vytúženým cieľom. Zatiaľ sa snaží štvornožkovať, navštevujeme rôzne terapie, ktoré pomáhajú v jeho fyzickom aj mentálnom napredovaní, a dúfame, že spoločným úsilím sa nám podarí naplniť všetky naše vysnívané ciele. Chceli by sme toho absolvovať viac, ale momentálne nás brzdia financie. Dúfame, že so všetkou pomocou bude z Marcela správny a spokojný človiečik, ktorý svojou prítomnosťou vyčarí každému úsmev na tvári tak, ako to robí denne u nás doma,“ uzatvára odhodlane mamina.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom alebo deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

V rámci projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ prerozdelil diskontný reťazec už 300 000 €

Trojročná Viki žije so svojimi rodičmi a mladším bračekom v Nitre. Jej diagnózou je Rettov syndróm – závažné neurovývinové ochorenie, ktoré postihuje centrálny...

Trojročný Gabko žije so svojimi rodičmi v obci v okrese Trenčín. Trpí detskou mozgovou obrnou, zmiešanou svalovou poruchou a atrofiou zrakového nervu. Vďaka...