Príbeh č. 55: Glória

Predčasne narodená Glória bude mať onedlho dva roky. Žije spolu s rodičmi, ktorým veľmi záleží na zlepšení jej zdravotného stavu, v Liptovskej Lúžnej. Na začiatku svojho života statočne bojovala a robí tak dodnes, napriek tomu, že centrálna tonusová porucha nie je vôbec ľahkým súperom. Glória, ani jej rodičia sa však nevzdávajú. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť absolvovať ďalšie rehabilitačné pobyty.

Glória sa narodila o tri mesiace skôr, čo sa podpísalo nielen na jej novorodeneckej váhe, ale bohužiaľ aj na neskorších zdravotných problémoch. Termín pôrodu bol až v polovici decembra, no ona prišla na svet už v septembri. „Rozbehol sa pôrod a Glória musela prísť na svet, bojovať a dýchať sama, nevedela skoordinovať sanie mlieka s dýchaním a prehĺtaním. Trvalo hodinu kým som do nej dostala pár mililitrov mlieka,“ začína príbeh mama malého dievčatka. Tri týždne strávené na jednotke vysokošpecializovanej starostlivosti a takmer dva mesiace na jednotke intenzívnej starostlivosti boli ťažkou skúškou pre celú rodinu. Kvôli nezrelým pľúcam musí Glória dodnes inhalovať a na srdiečku mala tiež otvorený tepnový spoj a kanálik. Našťastie došlo k ich uzavretiu, a tak sa operácia, ktorú by v opačnom prípade musela absolvovať, nebude musieť uskutočniť. Glória sa však aj napriek problémom snaží napredovať a jej rodičia sa ju v tom snažia podporovať, ako len vedia. Sú si vedomí, že doma majú šikovné dieťa, ale zároveň je jasné, že je pred nimi ešte mnoho práce. „Mentálne je Glória veľmi šikovná, no brzdí ju hrubá motorika. Oblasť bruška a chrbátika je hypotonická a končatiny má akrálne hypertonické, teda stiahnuté a kŕčovité. Trpí centrálnou tonusovou a koordinačnou poruchou. Nedávno začala štvornožkovať, ale skracuje sa jej šľacha na pravej nohe a pravú ruku má len pomocnú, z čoho vyplýva diagnóza hemiparéza pravej strany tela (jej čiastočné ochrnutie). „Každý deň trikrát cvičíme Vojtovu metódu. Absolvovali sme rehabilitačné pobyty, ktoré hradí poisťovňa a prvýkrát sme boli aj v súkromnom rehabilitačnom centre, kde Glóriu správne naštartovali, ukázali jej nové pohybové vzorce a pokroky boli hneď viditeľné,“ opisuje situáciu starostlivá mamina. Je jasné, že jej dcérka potrebuje intenzívne rehabilitovať, aby sa postavila na vlastné nohy a rozhýbala pravú stranu tela. Finančná situácia rodiny je však naozaj náročná. Glóriina mama poberá rodičovský príspevok, ktorý vystačí iba na plienky, stravu, hygienické potreby a ošatenie. Navyše popritom spolu s manželom splácajú hypotéku. Komplexné rehabilitácie v súkromných centrách sú tým pádom pre rodinu nesmierne nákladné. Starostliví a odhodlaní rodičia však vedia, že tento typ rehabilitácií Glórii najviac prospieva a že chcú spraviť všetko preto, aby sa jej stav zlepšil a jej život skvalitnil.
Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom alebo deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

V rámci projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ prerozdelil diskontný reťazec už 300 000 €

Trojročná Viki žije so svojimi rodičmi a mladším bračekom v Nitre. Jej diagnózou je Rettov syndróm – závažné neurovývinové ochorenie, ktoré postihuje centrálny...

Trojročný Gabko žije so svojimi rodičmi v obci v okrese Trenčín. Trpí detskou mozgovou obrnou, zmiešanou svalovou poruchou a atrofiou zrakového nervu. Vďaka...