Príbeh č. 65: Markusko

Markusko na jar oslávil tri roky. Mal sa síce narodiť v Anglicku, ale okolnosti spôsobili, že dnes žije so svojou mamou na Slovensku, v Poprade. Markusovo prežitie označujú lekári za zázrak. Malý drobec totiž zabojoval a napriek mnohým diagnózam je dnes na svete. Trpí však detskou mozgovou obrnou, hydrocefalom, ťažkou vývojovou poruchou mozgu a má nižší svalový tonus. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur mu bude pomáhať kyslíkový koncentrátor, a tiež cvičenie v rehabilitačnom centre, ktoré poskytuje intenzívnu terapiu.

Trojročný Markus sa mal narodiť v Anglicku, kde žili aj jeho rodičia. Tešili sa z toho, že bábätko malo prísť na svet, avšak v piatom mesiaci tehotenstva prišli komplikácie v podobe krvácania ktorým, podľa slov Markusovej mamy, lekári nevenovali dostatočnú pozornosť. „S krvácaním som skončila v nemocnici dvakrát, ale vždy mi trvdili, že malý je v poriadku,“ začína príbeh Markusova mama.

Po ďalších vyšetreniach, ktoré sama iniciovala, sa zistilo, že aj jej synček dostal krvácanie do mozgu a odporučili jej tehotenstvo ukončiť, keďže šanca na prežitie bola podľa nich minimálna. Po týchto správach sa vrátila na Slovensko a na synčeka zostala sama. „Našťastie máme okolo seba milujúcich rodičov a súrodencov, ktorí sú tu stále pre nás,“ hovorí o dobrých a nápomocných ľuďoch. Lekári si boli istí, že Markusko sa nedožije pôrodu, alebo že bude na svete iba krátko. Všetko však nakoniec bolo inak. „Markus sa narodil, hneď sa rozplakal, sám dýchal, bol v poriadku. Po piatich dňoch nás pustili domov. Doteraz hovoria o zázraku. Markusovi v 3 mesiacoch voperovali shunt, lebo mu zistili hydrocefalus. Ďalej mu zistili schizencefáliu, čo je ťažká vývojová porucha mozgu a nižší svalový tonus, takže musíme veľa cvičiť,“ pokračuje odhodlaná mamina.

Markus zatiaľ nesedí, nechodí, nerozpráva a padá mu hlavička. Dokáže prijať iba mixovanú stravu. Jeho mama sa však nevzdáva: „Je to moje malé usmievavé zlatíčko. Aj napriek všetkému Markusík čím ďalej tým viac vníma. Absolvujeme rehabilitačné pobyty, ktoré mu veľmi pomáhajú. Nie všetky rehabilitačné zariadenia však poskytujú intenzívne terapie. Tie, ktoré tak robia, sú pre nás finančne veľmi náročné. Aj tak sa však snažíme, aby sme intenzívnych pobytov absolvovali čo najviac.“ Mama malého chlapčeka je odhodlaná urobiť všetko pre to, aby sa jeho zdravotný stav zlepšil: „Tak veľmi mu chcem pomôcť, aby mohol žiť plnohodnotnejší život. Funguje len na zostatkovom tkanive zadného mozgu a lekári vravia o zázraku. Pomalými krokmi napredujeme a pevne veríme, že aj s vašou pomocou sa raz postaví na nôžky,“ uzatvára.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Odporúčané články

Tamarka práve oslávila tri rôčky. Žije so svojou rodinou v obci v blízkosti Zlatých Moraviec. Jej diagnózou je Angelmanov syndróm, vzácne neurologicko –...

Diskontný reťazec je exkluzívnym partnerom Roka prevencie, ktorý vyhlásilo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Vďaka zákazníkom Lidla získal...

Jakubko, ktorý mal na jeseň dva roky, býva so svojou rodinou v Novej Dubnici. Má veľmi ťažkú obojstrannú percepčnú poruchu sluchu. Vďaka projektu Od začiatku v...