Príbeh č. 77: Alex

Alex, ktorý len pred pár dňami oslávil dva roky, pochádza z malej obce pri Trenčíne, kde žije so svojimi rodičmi a starším bračekom. Diagnózy, ktorými trpí, zapríčinil nebezpečný vírus, na ktorý bolo podozrenie už počas tehotenstva. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť absolvovať ďalšie rehabilitácie a terapie, a tiež návštevy u logopéda.

„Alex sa nám narodil po komplikovanom tehotenstve. V 20. týždni tehotenstva nám oznámili, že nálezy na plode sú veľmi zlé, až nezlučiteľné so životom. Lekári nám odporučili interrupciu, ale predtým si na genetike vyžiadali odber plodovej vody, aby vedeli potvrdiť cytomegalovírus, na ktorý bolo podozrenie práve kvôli morfologickým nálezom na plode,“ spomína na tehotenstvo Alexova mama.

Výsledky z odberov však vyšli negatívne ako z matkinej krvi, tak aj z Alexovej pupočníkovej krvi a plodovej vody. „Morfologický nález sa po pár dňoch upravil a lekári zhodnotili, že bábätko by malo byť zdravé. A tak sme to dobojovali do pôrodu. Z nemocnice nás pustili s tým že Alex ma kalcifikáty na mozgu, poškodené jedno uško a rozšírené mozgové komory,“ pokračuje.

V troch mesiacoch už bolo viditeľné, že Alex psychomotoricky zaostáva. Mal tiež mikrocefáliu. Opätovné testovanie moču a krvi malého chlapčeka malo pozitívne výsledky a bola určená diagnóza kongenitálny cytomegalovírus (vírus prenášaný na plod cez placentu). „Nasledovali mesiace vyšetrení a konečný zoznam diagnóz: rozšírené mozgové komory, kalcifikáty v oblasti bazálnych ganglií, atrofia mozgu, zjednodušená gyrifikácia šedej hmoty, oneskorený vývoj bielej hmoty, poškodená sietnica na ľavom očku (praktická slepota), obojstranná porucha sluchu (vpravo ťažká, vľavo zatiaľ ľahká), hypotónia, oneskorený psychomotorický vývoj, pričom za všetko mohol spomínaný vírus,“ opisuje zdravotný stav svojho syna mama a pokračuje: „Na to všetko, aké ma Alex diagnózy, je veľmi spoločenský, usmievavý, hravý, dajú sa s ním robiť srandičky a asi najviac zbožňuje svojho staršieho 4,5 ročného brata. Aj napriek hendikepom a zlým prognózam, dnes prekvapuje všetkých lekárov. Samostatne sedí, štvornožkuje, stavia sa pri nábytku. Zatiaľ nerozpráva ani nedžavoce, ale veríme, že poctivou prácou sa dostaneme aj k tomuto cieľu.“ Alex intenzívne rehabilituje, chodí na hipoterapiu aj logopédiu. Všetky terapie sú pre neho prínosné a posúvajú ho vpred. Rodičia sa preto rozhodli požiadať o príspevok na logopédiu a rehabilitačný pobyt. Alexovi, aj celej jeho rodine veľmi držíme palce.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

Lívia, ktorá bude mať v zime tri roky, žije so svojimi rodičmi v Trenčíne. Dievčatku sa do cesty postavilo zriedkavé genetické ochorenie a rehabilitácie sú pre...

Liliána žije so svojimi rodičmi a sestričkou – dvojčaťom v Nových Zámkoch. Odmalička ju trápi detská mozgová obrna, s ktorou statočne bojuje. Vďaka projektu Od...

Malá Tánička žije so svojimi rodičmi v Banskej Bystrici. Do cesty sa jej síce postavila detská mozgová obrna, ale dievčatko sa nevzdáva. Vďaka projektu Od...