Príbeh č. 78: Simonka

Trojročná Simonka pochádza z obce blízko Považskej Bystrice, kde žije so svojimi rodičmi a bratom. Jej zdravotný stav už od narodenia komplikuje viacero diagnóz, ktorým ale statočne čelí. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude mať rodina sčasti pokryté financie na nové auto, keďže o predošlé prišli pri dopravnej nehode.

Simonka prišla na svet veľmi komplikovaným pôrodom aj napriek tomu, že počas tehotenstva bolo všetko v poriadku. Jej mamina pripisuje tieto problémy "nátlaku na prirodzený pôrod za každú cenu“.

„Pôrod sa skomplikoval natoľko, že musela byť oživovaná a prevezená do Bratislavy na riadenú hypotermiu, aby neokysličený mozog nepoškodzoval ďalšie orgány. Tri dni strávila v umelom spánku a potom sa začalo s jej postupným preberaním,“ opisuje následky spomínaných komplikácií.

Simonka mala problémy s udržaním telesnej teploty a magnetická rezonancia potvrdila závažné známky hypoxicko-ischemickej encefalopatie. Objavili sa aj prvé kŕčovité prejavy epilepsie. „Stratila sací reflex, kŕmená bola nasogastrickou sondou, ktorú sme sa v treťom mesiaci jej života po dohode s doktorom rozhodli vytiahnuť a potrápiť sa bez nej. Bolo to dobré rozhodnutie, pretože odvtedy papá len ústami, aj keď kŕmenie nie je jednoduché a stále sa pomaly učíme žuvať,“ hovorí mamina o dôležitom pokroku. Simonka trpí viacerými diagnózami - detskou mozgovou obrnou (spastická kvadruparéza), epilepsiou, strabizmom, mikrokrániou, poruchou príjmu potravy a ďalšími. Zatiaľ sa sama nedokáže pretočiť z chrbátika na bruško alebo naopak. „Vyžaduje si celodennú starostlivosť. V máji absolvovala operáciu bedrového kĺbu. Bolo to náročné obdobie pre celú rodinu, prišli aj komplikácie. Napriek všetkým diagnózam je ale veľmi vnímavá a rozumná,“ píše o Simonke jej mama. Dievčatko pravidelne každý mesiac cvičí v rehabilitačnom centre, chodí na očnú terapiu a od septembra opäť aj na canisterapiu, ktorú má veľmi rada. „Začali sme aj s hipoterapiou a kraniosakrálnou osteopatiou. Simonka chodí aj do škôlky, aj keď špeciálnej, ale predsa. Ako rodičia veríme, že robíme čo je v našich silách, a že raz sa všetko na dobré obráti a Simonka sa dostane aspoň do sedu. Zatiaľ nám to opláca krásnym úsmevom. Aby sme mohli absolvovať všetky rehabilitácie a terapie je auto nevyhnutná každodenná súčasť nášho života. Žiaľ, to čo sme mali, sa pri autonehode úplne zničilo a všetko sa tým pádom skomplikovalo,“ dodáva. Rodina požiadala o príspevok aj Úrad práce, ktorý im vyhovel. Pomôžeme im s časťou doplatku na auto, ktoré je pre nich nevyhnutnosťou.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

Lívia, ktorá bude mať v zime tri roky, žije so svojimi rodičmi v Trenčíne. Dievčatku sa do cesty postavilo zriedkavé genetické ochorenie a rehabilitácie sú pre...

Liliána žije so svojimi rodičmi a sestričkou – dvojčaťom v Nových Zámkoch. Odmalička ju trápi detská mozgová obrna, s ktorou statočne bojuje. Vďaka projektu Od...

Malá Tánička žije so svojimi rodičmi v Banskej Bystrici. Do cesty sa jej síce postavila detská mozgová obrna, ale dievčatko sa nevzdáva. Vďaka projektu Od...