Príbeh č. 82: Jakubko

Jakubko bude mať na jar tri roky. Pochádza z obce Smižany, kde žije so svojou rodinou. Porucha centrálnej nervovej sústavy, ktorou chlapček trpí, má za následok ťažkosti s chôdzou a motorickým vývojom. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť Jakub opäť cvičiť v rehabilitačnom centre a absolvovať aj ďalšie terapie, ktoré sú pre neho tak potrebné.

„Som mamou nášho veľkého bojovníka Jakubka. Skoro celé moje tehotenstvo bolo v poriadku. Tešili sme sa na naše vytúžené dieťa,“ začína príbeh Jakubova mama. V 33. týždni tehotenstva pri bežnej kontrole sa bábätko lekárom nezdalo byť celkom v poriadku. Nakoniec zistili, že Jakubkovi sa v tele nadmerne hromadí voda, ktorá spôsobuje opuch, a navyše mu zlyhávalo srdiečko. Jakubko bol v maminom brušku zaplavovaný plodovou vodou. O tri dni sa začal pôrod, ktorý bol životohrozujúci pre dieťa aj matku. „Museli mi urobiť cisársky rez. Jakub bol resuscitovaný a keďže bol naliaty plodovou vodou, zaviedli mu drenáž na odvodňovanie. Lekárom sa podarilo zmenšiť opuch, ale asi po týždni sa znovu začal nalievať a museli mu byť opäť nasadené lieky,“ pokračuje mama malého chlapčeka. Na tretí deň Jakubkovho života bol vykonaný elektrický výboj na srdiečko, ktorého rytmus sa zmenil na sínusový.

Pätnásť dní bol na umelej pľúcnej ventilácii. „Bol to akoby spúšťač všetkého. Jakubko sa nevyprázdňoval, začali mu zlyhávať obličky, mal cystu na hlavičke a dostal infekciu. Museli sme sa učiť sací reflex na palec, cvičiť Vojtovou metódou, ktorú praktizujeme dodnes, a aj metódou Bobath. Prvý rok bol veľmi ťažký, skoro nevnímal, stále mal rúčky v päsť,“ hovorí o ťažkostiach, ktoré Jakubka postretli, jeho mamina. Na jednotke intenzívnej starostlivosti strávil chlapček 5 týždňov. Väčšina lekárov mu nedávala veľkú šancu, ale našiel sa aj taký, ktorý Jakubovu mamu povzbudil, že nie je všetkým dňom koniec.

„Jakub má dnes 2,5 roka a diagnózu centrálna tonusová porucha, ktorá spôsobuje skrátené šľachy hlavne na dolných končatinách. To je dôvod, prečo náš synček chodí iba oporou, sám to zatiaľ nedokáže. Navštevujeme rôzne rehabilitačné zariadenia, ktoré nie sú hradené zdravotnou poisťovňou. Musíme sa obracať na rôzne organizácie a nadácie, ktoré pomáhajú pri financovaní týchto rehabilitačných pobytov alebo zdravotníckych pomôcok,“ hovorí o snahe čo najviac skvalitniť Jakubov život jeho mama.

Pre Jakubka by boli vhodné aj ďalšie terapie, ktoré sú pre rodinu finančne veľmi náročné, aj preto sa obrátili na projekt Od začiatku v dobrých rukách a požiadali o príspevok. „Naším snom je, aby Jakub začal sám chodiť a zaradil sa tak medzi ostatné deti. Nič nie je krajšie pre rodičov ako vidieť ich dieťa smiať sa,“ dodáva starostlivá mama.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Na stiahnutie 
img_20190808_152822.jpg
img_20190521_132908.jpg

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

Trojročná Lianka žije so svojimi rodičmi v Košiciach. Do cesty sa jej postavila závažná diagnóza – obojstranná tibiálna hemimélia. Vďaka projektu Od začiatku v...

Tri monitory a centrálna monitorovacia stanica poslúžia ročne stovkám budúcich mamičiek

Adamko má 1,5 roka a žije so svojimi rodičmi a starším bračekom v Chynoranoch. Trpí parézou plexu – prerušenie nervu, ktoré obmedzuje hybnosť končatín. Vďaka...