Príbeh č. 84: Natálka

Natálka pred Vianocami dovŕšila tri roky. Spolu so svojou rodinou žije v malej obci v okrese Liptovský Mikuláš. Jej diagnózou je detská mozgová obrna. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur dostane špeciálne chodítko a bude znovu rehabilitovať, aby pokračovala vo svojom napredovaní na ceste k samostatnej chôdzi.

Natálka sa narodila ako jedno z dvojčiat, ktoré prišli na svet predčasne a za veľmi náročných podmienok. Vzhľadom na to, že obaja mali veľmi nízku pôrodnú váhu a ich život bol v ohrození, museli byť prevezení do lepšie vybavenej nemocnice.

„Prvé dva dni na jednotke intenzívnej starostlivosti boli kritické a naše dvojčatá tam nakoniec zostali tri mesiace. Museli zosilnieť a naučiť sa samostatne dýchať. Keď sme si ich konečne mohli zobrať domov, bol to pre nás ten najšťastnejší deň,“ opisuje prekonávanie prvých veľkých prekážok mama dvojčiat, ktoré sú skutočnými bojovníkmi.

Museli totiž absolvovať mnoho vyšetrení. Pre celú rodinu to bolo naozaj veľmi náročné, ale rodičia sa nevzdávali: „Náš synček všetko dobojoval ako veľmi statočný chlapček a v štyroch mesiacoch mu bol operovaný ťažký reflux. Dnes behá, skáče a teší sa úplnému zdravíčku, za čo sme neskutočne vďační.“ Natálka však bohužiaľ toľko šťastia nemala: „V prvom roku života jej diagnostikovali svalový hypertonus (stuhnuté svalstvo na nôžkach) patriaci pod diagnózu detská mozgová obrna. Našťastie hlavička jej funguje ako má, len neposlušné nožičky musíme rozbehnúť.“ Dievčatko odmalička cvičí Vojtovu metódu, dostáva injekcie, chodí na rehabilitačné pobyty a na hipoterapiu. Cieľom je, aby sa postavila na vlastné nôžky. Celá rodina si neželá nič iné ako to, aby začala samostatne chodiť a konečne behať ako jej braček. Spomínané terapie už prinášajú výsledky: „Po všetkých týchto vybojovaných cvičeniach, injekciách a mnohých náročných dňoch sa naša dcérka dostala do štádia, že sa vie postaviť na nôžky, prejsť určitú vzdialenosť za pomoci chodítka, či popri gauči, na ktorý dokáže aj vyliezť. Zatiaľ však stále nemá dosť silné nôžky na samostatnú chôdzu, jej stabilita je nateraz nedostatočná na to, aby sa napríklad mohla konečne prejsť vonku.“

Natálka musí absolvovať ešte veľa cvičení a rehabilitačných pobytov, aby sa k svojmu cieľu dopracovala. „Rehabilitačné cvičenia a pobyty sú samozrejme finančne veľmi náročné, navyše treba rátať aj so stravou a ubytovaním. Bez príspevku poisťovne je to veľmi ťažké, a preto sa snažíme financie získať, aby sme sa mohli tešiť s každého úspechu, ktorý naša bojovníčka Natálka dosiahla a dosiahne,“ uzatvára mama malého dievčatka.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

Trojročná Lianka žije so svojimi rodičmi v Košiciach. Do cesty sa jej postavila závažná diagnóza – obojstranná tibiálna hemimélia. Vďaka projektu Od začiatku v...

Tri monitory a centrálna monitorovacia stanica poslúžia ročne stovkám budúcich mamičiek

Adamko má 1,5 roka a žije so svojimi rodičmi a starším bračekom v Chynoranoch. Trpí parézou plexu – prerušenie nervu, ktoré obmedzuje hybnosť končatín. Vďaka...