Príbeh č. 87: Ninka

Dievčatko menom Ninka žije so svojimi rodičmi a starším bračekom v Spišskej Novej Vsi. Po očkovaní začala trpieť opuchom mozgu a akútnou diseminovanou encefalitídou. Následné zaostávanie vo vývoji viedlo k diagnózam detská mozgová obrna a hypotónia. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť aj naďalej absolvovať hipoterapiu. Rodine tiež pomôže príspevok na benzín, ktorého spotreba je pri presunoch na rôzne terapie a cvičenia naozaj vysoká.

„Ninka sa narodila ako úplne zdravé a šikovné dievčatko. Zvrat však nastal po povinnom očkovaní hexa vakcínou. Prejavili sa nežiadúce vedľajšie účinky a s opuchom mozgu sme skončili na detskom áre, kde našej dcérke lekári dávali len malú šancu na prežitie,“ píše o neľahkých chvíľach Ninkina mamina. Po magnetickej rezonancii bola jej dcérke diagnostikovaná ADEM – Akútna diseminovaná encefalitída.

V dôsledku opuchu mozgu prišla ďalšia diagnóza – svalová hypotónia a detská mozgová obrna. „Musíme preto každý deň cvičiť, aby sme Ninkine telíčko odznova naučili veci, ktoré už vedela a pridávať ďalšie, ktoré sa ešte naučiť nestihla. Naše dievčatko momentálne za svojimi rovesníkmi zaostáva; má dva rôčky a zatiaľ ešte nechodí. Pozitívne ale je, že už zvládne na nôžkach aspoň stáť,“ pokračuje mamina. Rodičia sa naozaj snažia, aby sa Ninke dostalo čo najväčšie množstvo terapií a podporných cvičení a aby sa jej zdravotný stav čo najrýchlejšie zlepšoval.

Od určenia diagnóz cvičila Vojtovu metódu, dnes cvičí metódou Bobath, chodí na masáže a hipoterapiu, pláva, absolvovala bioliečbu a ako veľmi malá aj delfínoterapiu, ktorá jej, podľa slov rodičov, naozaj pomohla. „Všetci veríme, že sa z týchto diagnóz raz dostane a svojich rovesníkov vo všetkom dobehne. Zdravotnícke pomôcky, stimulačné hračky a rehabilitácie sú však veľmi finančne náročné a presahujú rozpočet našej rodiny. Ninka má aj o 3 roky staršieho bračeka, ktorý ju veľmi ľúbi a svojich detských snov sa vzdáva v jej prospech, len aby bola čo najskôr opäť zdravá a mohli sa konečne spolu hrať,“ opisuje situáciu rodiny mama, ktorá si pre svoje deti želá len to najlepšie. „Veľmi by nám pomohli financie, ktoré sú nevyhnutné na absolvovanie účinných a intenzívnych, ale veľmi finančne náročných rehabilitácií, tak potrebných pre našu dcérku na dennej báze,“ uzatvára. Rodina potrebuje pomoc, aby mohla aj naďalej zabezpečovať pomôcky a terapie, ktoré prispievajú k zlepšovaniu zdravotného stavu malej Ninky. Želáme im veľa síl a energie v tomto neľahkom procese a držíme palce v ďalšom napredovaní.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Odporúčané články

Tamarka práve oslávila tri rôčky. Žije so svojou rodinou v obci v blízkosti Zlatých Moraviec. Jej diagnózou je Angelmanov syndróm, vzácne neurologicko –...

Diskontný reťazec je exkluzívnym partnerom Roka prevencie, ktorý vyhlásilo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Vďaka zákazníkom Lidla získal...

Jakubko, ktorý mal na jeseň dva roky, býva so svojou rodinou v Novej Dubnici. Má veľmi ťažkú obojstrannú percepčnú poruchu sluchu. Vďaka projektu Od začiatku v...