Príbeh č. 92: Sofia

Sofinka bude mať ešte tento mesiac dva roky. Žije so svojimi rodičmi a sestričkou v obci v okrese Sabinov. Trpí rázštepom chrbtice a hydrocefalom. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť aj naďalej absolvovať rehabilitácie a terapie, ktoré ju posúvajú vpred a zlepšujú jej zdravotný stav.

„Moje tehotenstvo prebiehalo podľa lekárov úplne v norme. V 35. týždni pri bežnej kontrole mi oznámili, že Sofi nie je celkom v poriadku, že ma rozšírené komory v hlavičke (hydrocefalus). Ihneď ma poslali do Bratislavy, kde spravili sono a lekár mi oznámil, že malá má aj rázštep chrbtice,“ hovorí o zlomových momentoch Sofiina mama. Jej dcérka sa narodila v 38. týždni plánovanou sekciou - vážila 3 640 g a merala 48 cm.

„Hneď na druhý deň ju čakala náročná šesťhodinová operácia, pri ktorej jej robili plastiku chrbátika. Zvládla ju celkom dobre. Rovnako jej sledovali hlavičku, keďže aj pri narodení boli komory zväčšené. Počas hospitalizácie jej zasadrovali obe celé nožičky. Sadry mala päť mesiacov,“ pokračuje o náročnom stave svojej dcérky. Keď mala Sofinka jeden mesiac čakala ju druhá operácia kde jej voperovali shunt na odvádzanie likvoru z mozgu: „Operácia prebehla dobre bez komplikácií a za pár dní nás pustili domov. Rast hlavičky sa však nespomalil, a tak pri ďalšej kontrole jej museli shunt prestaviť a opäť sme boli hospitalizovaní na pozorovanie. Po tomto prestavení sa rast hlavičky konečne spomalil.“

Malé dievčatko však čakala ďalšia operácia vo veku päť mesiacov a týkala sa Achillových šliach. Sadry, ktoré mala na nohách ďalších šesť týždňov spôsobili aj to, že prvýkrát sa Sofi mohla okúpať vo vaničke, až keď mala šesť mesiacov. Rehabilitácie sú pre malé dievčatko nevyhnutnosťou a posúvajú ho vpred: „Pravidelne cvičíme od pol roka, chodíme na pobyty a snažíme sa napredovať. Chodíme rehabilitovať dva až trikrát do týždňa k fyzioterapeutke. Tieto rehabilitácie sú súkromné, všetko si hradíme sami, nakoľko štátne zariadenie nás vie objednať len jeden až dvakrát do mesiaca čo je veľmi málo vzhľadom na diagnózy ktoré Sofi má.“ Dievčatko zatiaľ nechodí, sedí len s oporou ručičiek a je plienkované. Potrebuje aj rehabilitačné pomôcky, ktoré poisťovňa neprepláca, a pre rodinu je ich zabezpečenie finančne veľmi náročné.

Cestovanie na pravidelné kontroly k rôznym špecialistom do Bratislavy tiež predstavuje vysoké náklady. „Sofinka má ešte sestričku, ktorá bude mať o chvíľku štyri roky, veľmi rady sa spolu hrajú, čo Sofinke pomáha v jej napredovaní. Dcérka teraz začína rozhýbavať nožičky a veríme že aj tento pobyt jej pomôže a posunie ju o čosi vpred. Chceme sa veľmi pekne poďakovať za pomoc; vďaka, že pomáhate všetkým, ktorí to najviac potrebujú,“ uzatvára starostlivá mama.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

Obchodné reťazce spojili svoje sily a Slovenskému Červenému krížu venovali štedrú finančnú pomoc.

Trojročná Mariannka žije so svojou rodinou v obci v okrese Malacky. Dievčatko má ťažkú obojstrannú poruchu sluchu, ktorá ovplyvňuje život celej rodiny....

Peťko pochádza z Hornej Oravy, z obce v okrese Tvrdošín, kde býva so svojimi rodičmi a súrodencami. V lete bude mať dva roky. Krvácanie do mozgu ešte počas...