Príbeh č. 94: Mariannka

Trojročná Mariannka žije so svojou rodinou v obci v okrese Malacky. Dievčatko má ťažkú obojstrannú poruchu sluchu, ktorá ovplyvňuje život celej rodiny. Našťastie jej však pomáhajú kochleárne implantáty. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur dostane nové komponenty a diely pre zvukový a rečový procesor a bude pokračovať v návštevách logopédie a psychoterapie.

„V priebehu tehotenstva sa s Mariannkou nevyskytli žiadne problémy. Narodila sa sekciou. V pôrodnici bábätká absolvujú skríning sluchu. Vtedy mi lekári oznámili že Mariankinne vyšetrenie nedopadlo dobre, ale vraj to môže byť pozostatok plodovej vody v uškách. Po mesiaci sme sa opäť vybrali na vyšetrenie, verili sme že tentokrát bude skríning úspešný. No ani po druhom či treťom vyšetrení sluchu neprichádzali správy, ktoré by sme chceli počuť. Boli potrebné ďalšie vyšetrenia, testy. Dostali sme odporúčanie na ORL ambulanciu, kde sa takýmto detičkám venujú,“ hovorí o počiatočných problémoch Mariannkina mama.

V ORL ambulancii sa rodičia po absolvovaní rôznych vyšetrení dozvedeli, že Mariannka má ťažkú obojstrannú poruchu sluchu: „Bolo a stále je veľmi ťažké zmieriť sa s tým, ale chceli sme spraviť všetko, čo bude v našich silách, aby mala naša dcérka plnohodnotný život ako počujúca. V šiestich mesiacoch dostala načúvací aparát na pravé uško, neskôr aj na ľavé. Pravidelne sme chodili na kontroly a týždenné pobyty. Marianka stále nereagovala tak ako by mala, načúvacie prístroje boli pre ňu žiaľ nedostačujúce. Ocitli sme sa pred zložitým rozhodnutím absolvovať kochleárnu implantáciu obojstranne.“ Rodičia mali prirodzene veľký strach. Nevedeli, ako Mariannka operáciu, ktorá prinášala aj riziká, zvládne. „Avšak zároveň to bola šanca, aby začala počuť a rozprávať. Boli sme zaradení do zoznamu čakateľov. V apríli 2019 Mariannka podstúpila operáciu. Bolo to najťažších sedem hodín v našich životoch. Operácia nakoniec dopadla výborne a diódy fungovali tak ako mali,“ pokračuje o úspechoch zákroku mama.

Od operácie rodičia s dcérkou stále chodia na opakované nastavenia implantátov a ich testy. „Trvalo pár mesiacov, kým Mariannka začala tolerovať to, že má na hlavičke pomocou magnetov upevnené procesory. Po pár týždňoch sa dostavil prvý úspech, keď sa otočila za silným zvukom. Život s nepočujúcim dieťatkom je beh na veľmi dlhé trate. Stojí to veľa úsilia ako Mariannku, tak aj nás rodičov, lekárov, technika, logopedičky a v neposlednom rade surdopédky. Naša vďaka týmto ľuďom sa nedá opísať! Sme šťastní, že vďaka nim Mariannka počuje a džavoce. Pomaly ale isto napreduje. Jediné čo si želáme je, aby naše slniečko začalo rozprávať. Kochleárne implantáty sú finančne veľmi náročné, je potrebné sa o ne riadne starať a po čase jednotlivé komponenty vymeniť. Každý jeden problém ktorý nastane, znamená život v tichu,“ uzatvára mamina.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

Obchodné reťazce spojili svoje sily a Slovenskému Červenému krížu venovali štedrú finančnú pomoc.

Peťko pochádza z Hornej Oravy, z obce v okrese Tvrdošín, kde býva so svojimi rodičmi a súrodencami. V lete bude mať dva roky. Krvácanie do mozgu ešte počas...

Sofinka bude mať ešte tento mesiac dva roky. Žije so svojimi rodičmi a sestričkou v obci v okrese Sabinov. Trpí rázštepom chrbtice a hydrocefalom. Vďaka...