Príbeh č.56: Ninka

Ninka, ktorá iba pred pár dňami oslávila dva roky, býva s rodičmi a dvoma sestrami v Tvrdošíne. Narodila sa ako jedno z dvojčiat. V tehotenstve sa objavili komplikácie, a preto má statočné dievčatko viacero problémov, s ktorými, za pomoci svojej rodiny, statočne bojuje. Aj napriek tomu, že trpí viacerými diagnózami ovplyvňujúcimi svalovú a nervovú sústavu, robí svojim rodičom veľkú radosť. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť používať vertikalizačný stojan podporujúci vzpriamovanie tela, a zároveň jej pomôže ďalší rehabilitačný pobyt.

„Druhé tehotenstvo prinieslo prekvapenie. Čakali sme dvojičky, dve dievčatká, na ktoré sme sa spolu s ich staršou sestrou veľmi tešili. Tehotenstvo prebiehalo v poriadku, až náhle v 28. týždni prišiel zvrat. Oznámili nám, že bábätká majú TTTS transfúzny syndróm, čo je porucha, ktorá sa vyskytuje u jednovaječných dvojičiek, ktoré majú spoločnú placentu. Spôsobuje nerovnováhu v prísune živín a krvi, jedno dieťatko je zásobované menej a druhé naopak viac. Ohrozené boli obe bábätká a stav sa mohol zhoršiť kedykoľvek,“ začínajú svoj príbeh Ninkini rodičia. V nemocnici plánovali dvojčatká operovať ešte v brušku, avšak k operácii napokon, kvôli nedostatku času, neprišlo. Dievčatá, Stelka a Ninka, sa narodili s veľmi nízkou pôrodnou váhou akútnou sekciou. Ninka sa navyše narodila s veľkými problémami, keďže jej výživa v brušku nebola dostatočná. Hneď po narodení bola resuscitovaná, dostala transfúziu krvi a nanešťastie ju zasiahlo aj krvácanie do mozgu. Postupom času sa pridružili ďalšie ťažkosti. Ninka trpí aj poruchou zraku a musí prekonávať veľké množstvo prekážok. Oporu však nachádza v starostlivých a odhodlaných rodičoch: „Napriek všetkým problémom, ktoré Ninka má, a z ktorých sme sa museli spamätať, sme sa rozhodli, že pre našu malú Ňuňu (ako ju doma voláme) urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby napredovala. Navštevujeme logopédiu, očnú terapiu, hipoterapiu, masáže a dennodenne cvičíme, pretože pravidelné a intenzívne cvičenie je pre jej vývin najdôležitejšie. Snažíme sa veľmi, ale domáca rehabilitácia nedokáže nahradiť tú v centrách so špecialistami a certifikovanými pracovníkmi,“ pokračujú. Pre päťčlennú rodinu je naozaj veľmi náročné financovať všetky potrebné rehabilitácie a terapie, a preto sa rodičia rozhodli vyplniť formulár a požiadať tak o pomoc v našom projekte.
Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom alebo deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Odporúčané články

V rámci projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ prerozdelil diskontný reťazec už 300 000 €

Trojročná Viki žije so svojimi rodičmi a mladším bračekom v Nitre. Jej diagnózou je Rettov syndróm – závažné neurovývinové ochorenie, ktoré postihuje centrálny...

Trojročný Gabko žije so svojimi rodičmi v obci v okrese Trenčín. Trpí detskou mozgovou obrnou, zmiešanou svalovou poruchou a atrofiou zrakového nervu. Vďaka...