Vedenie dialógu

Príbeh č. 114: Adamko

11. august 2020
Onedlho dvojročný Adamko žije so svojimi rodičmi a sestričkou v Ružomberku. Narodil sa ako zdravé bábätko, ale po epileptickom záchvate mu diagnostikovali vývojovú chybu mozgu – lisencafaliu a tiež Westov syndróm. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude Adamko aj naďalej rehabilitovať, navštevovať hipoterapiu a rodine pomôže aj príspevok na benzín.

„Adamko sa narodil ako zdravý chlapček po bezproblémovom tehotenstve a pôrode. Hneď sme si všimli, že sa narodil so zúbkami. Keď mal mesiac, zúbky mu vybrali. To, že s Adamkom niečo nie je v poriadku, si nevšimol nik. Nebol dôvod, keďže napredoval ako všetky zdravé deti v jeho veku. Jediná vec, ktorá nešla nikomu do hlavy bola tá, že Adamko sa vôbec nechcel voziť v kočíku a ani v aute. Akonáhle sme ho tam dali, začal veľmi plakať. Nikoho ani len vo sne nenapadlo, že to je predzvesť niečoho tak vážneho,“ začína príbeh Adamkova mamina. Keď mal Adamko necelého pol roka, absolvoval povinné očkovanie, po ktorom nasledoval kolaps a hospitalizácia v nemocnici: „Vyšetrením v neurologickej ambulancii sa zistilo, že to bol epileptický záchvat, ktorý do toho času nikdy nemal. Začal sa kolobeh vyšetrení. Magnetická rezonancia odhalila u Adamka lisencefaliu. Spolu s ňou mu diagnostikovali epilepsiu, Westov syndróm a svalový hypotonus. Hrozivé diagnózy už len na počutie. So všetkým sme sa stretli prvýkrát, a stále sme nechápali ako náš zdravý chlapček zrazu musí čeliť tak vážnemu ochoreniu. Na smútok však nebol čas, pustili sme sa do boja s týmto ochorením.“ Adamkovi bola nasadená hormonálna liečba, ktorá dokázala zastaviť epileptické záchvaty, no na druhej strane sa mu odvtedy výrazne spomalil vývoj. „Zabudol aj to, čo vedel. Bolo to veľmi ťažké a bolestivé. Snažíme sa ale robiť všetko preto, aby dennodenne cvičil a absolvoval dostupné terapie a postupne prichádzajú aj pokroky. Adamko pekne udrží hlavičku, pretáča sa z chrbátika na bruško a späť, má záujem o hračky, obzerá si nožičky a je veľmi vnímavý,“ opisuje posun vpred mamina. Adamko zatiaľ nedokáže sám sedieť, ale keď ho rodičia posadia, veľmi sa z toho teší. Aj keď lekárske prognózy neboli veľmi priaznivé, rodičia sa nevzdávali: „Po každej negatívnej predpovedi som získavala čoraz väčšiu silu bojovať a spoločne bojujeme stále. Cvičíme Bobath koncept, ktorý Adamkovi veľmi pomáha. Ďalej chodíme na rehabilitačné pobyty, ktoré tiež prinášajú zlepšenia. Sme prihlásení v centre včasnej intervencie, kde nám zamestnanci pomáhajú lepšie zvládať túto neľahkú situáciu a kde tiež radi absolvujeme canisterapiu. Od apríla je Adamko prihlásený na hipoterapiu.“ Pravidelné rehabilitácie sú pre Adamka nutnosťou. Pomáha aj zdravá a vyvážená strava, ktorú má, podľa slov maminy, veľmi rád. „Adamko zbožňuje svoju sestričku a je naším modrookým slniečkom a hnacím motorom, lebo jeho úsmev a tá nekonečná láska, ktorá z neho vyžaruje, je to, čo mňa a moju rodinu poháňa vpred. Stále sme len na začiatku, ale nevzdávame sa. Tešíme sa z každého jeho pokroku,“ uzatvára mamina.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Na stiahnutie 

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.