Vedenie dialógu

Príbeh č. 248 – Maxim

15. november 2023
Maxim sa mame Betke narodil krátko po plánovanom termíne pôrodu. Lekári ho museli pre zelenú plodovú vodu priviesť na svet akútnym cisárskym rezom. Jeho Apgar skóre, teda popôrodná vitalita, malo nízke hodnoty. Vložili ho preto rovno do inkubátora. Nejaký čas to vyzeralo tak, že počiatočné komplikácie sú zažehnané, no zdravotné problémy na seba nenechali dlho čakať.

Keď mal Maxim približne rok a pol, začali si jeho mamina aj okolie všímať akési rozdiely medzi ním, jeho rovesníkmi a rovesníčkami. „Predovšetkým v reči a v  porozumení, Maxim nemal pud sebazáchovy,“ opísala nám vtedajšiu situáciu chlapcova mama Alžbeta. Vyzerá to tak, že Maxim má veľmi vysoký prah bolesti. Uviedla nám i konkrétne príklady – „Keď sa raz niekde popálil, dal tam ruku znova. Ak sa niekde udrel, nezapamätal si to a udrel sa tam znova. Takto to robil donekonečna. Vôbec nerozumel svetu, ani nám.“ Okrem toho mal chlapec od začiatku problém s nestabilitou pri chôdzi. 

To priviedlo Maxima a jeho rodinu k množstvu odborníkov a odborníčok, kde podstúpil niekoľko vyšetrení. Na ich základe má dnes chlapec vo svojej zdravotnej karte popísané tieto diagnózy – vývinová dysfázia, myofunkčná porucha a hypotónia. V prvom prípade ide o narušenú komunikačnú schopnosť, v druhom o poruchy funkcie jazyka a mimických svalov. Hypotónia je stav, ktorý Maximovi spôsobuje zníženú hybnosť svalov. Sú ochabnuté. Aj preto musia doma, ale i v rehabilitačných zariadeniach, s Maximom neustále intenzívne cvičiť.

Dvakrát do týždňa chodievajú do súkromného zariadenia, kde s fyzioterapeutkou cvičia chlapcovu jemnú aj hrubú motoriku, absolvujú aj myofunkčnú terapiu na posilnenie svalov jeho jazyka, mimiky a rozvíjajú jeho komunikačné schopnosti. Vďaka týmto terapiám dnes Maxim dokáže vyplaziť jazyk, stáť a skákať na jednej nohe,“ zverila sa nám mama Alžbeta.

Aj preto sa rozhodla požiadať o finančnú pomoc vo výške 2 500 eur z projektu Od začiatku v dobrých rukách, ktorého cieľom je práve podpora malých detí s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Maxim môže napredovať iba vďaka rehabilitáciám a cvičeniam s odborným dohľadom, tie sú však finančne náročné. No vďaka príspevku z tohto projektu v nich bude môcť pokračovať ďalej. Okrem toho navštevuje Maxim trikrát v týždni aj špeciálnu škôlku, kde trávi čas s inými deťmi a socializuje sa, cibrí svoje komunikačné zručnosti. Držíme mu palce!

Maxíkov príbeh môžete sledovať aj na Facebooku. Jeho mamina Alžbeta tam pravidelne uverejňuje aj rôzne tipy na hry a pomôcky pre detičky s podobnými zdravotnými ťažkosťami, ako má jej syn.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do dovŕšených štyroch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.