Vedenie dialógu

Príbeh č. 249 – Danielko

22. november 2023
Danielko sa narodil s veľmi ťažkou obojstrannou percepčnou poruchou sluchu. Lekári a lekárky mu ju diagnostikovali už krátko po narodení. Začalo to bežnou kontrolou sluchu batoliat, ktorá nedopadla dobre. „Naša cesta za počutím je trošku iná ako väčšiny rodín detí s poruchou sluchu,“ povedal nám Danielkov otec Pavel. Doma totiž už jedného synčeka s poruchou sluchu majú, ten dnes nosí načúvacie prístroje. Aj preto trvali na tom, aby Danielkovi ešte počas pobytu v nemocnici urobili takzvané objektívne vyšetrenie sluchu ASSR. To skúma približný prah počutia dieťatka na rôznych frekvenciách. Výsledkom bola už vyššie spomenutá diagnóza – obojstranná hluchota.

Rodičia to však s osudom Danielovho sluchu nevzdávali a tak absolvovali rôzne ďalšie merania. Na niekoľko mesiacov dostal chlapček načúvacie aparáty, no tie mu veľmi nepomohli. Nepostačovali na rozsah jeho porúch so sluchom. „Jediným riešením pre nás bol obojstranný kochleárny implantát,“ vysvetlil nám Pavel s tým, že do telíčka mu ho aplikovali, keď mal približne rok a tri mesiace. Danielko by dnes bez neho nepočul žiadne hovorené slovo a nenaučil by sa ani rozprávať bez použitia posunkov, tvoriť rozvité vety. Pre Danielka sú implantáty rozhodne veľkou pomocou. Vďaka nim sa môže zaradiť do normálneho života a byť vo svete počujúcich samostatný.

No hoci implantáty chlapcovi výrazne zlepšujú kvalitu života, nie je to s nimi jednoduché. Musíme na tie prístroje dávať veľký pozor, keďže tieto zariadenia sa nedajú na Slovensku poistiť a sú veľmi drahé. Nie sú vodotesné a skladajú sa z niekoľkých komponentov. Keď sa ktorýkoľvek z nich pokazí, nepoužiteľným sa stane celý prístroj, kým sa daná súčiastka neopraví alebo nenahradí novou,“ povedal nám Danielkov otec.

Aj preto sa Pavel rozhodol požiadať o finančnú pomoc vo výške 2 500 eur z projektu Od začiatku v dobrých rukách, ktorého cieľom je práve podpora malých detí s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Peniaze využije najmä na nákup náhradných dielov do Danielkových implantátov, ako sú akumulátory, cievka, sušička, sušiace tablety či krytka mikrofónov.

Doma potrebujú a chcú, aby chlapcovi implantáty fungovali tak dobre, ako sa len dá. Vďaka implantátom je Danielko počujúcim chlapcom, ktorý dokáže reagovať na zvuky na úrovni šepotu. Aj porozumenie reči mu ide veľmi dobre. „Máme ešte problémy s výslovnosťou niektorých slabík, hlavne sykaviek, ale to už je skôr o logopedickej intervencii,“ dodal na záver Pavel. Nesmierne im držíme palce!

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do dovŕšených štyroch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.