Vedenie dialógu

Príbeh č. 281 – Laura

4. júl 2024
Laurinka – dievčatko, ktoré vidíte na fotografii, je bojovníčkou od čias, keď ešte ani nebola na svete. Spolu so svojou mamou a jednovaječnou sestričkou prešli komplikovaným tehotenstvom aj predčasným pôrodom. Na prelome piateho a šiesteho mesiaca tehotenstva sa ich mama Adriána dozvedela, že dievčatká majú transfúzny syndróm. Ide o zriedkavý stav, keď cievne spojenia v matkinej placente nie sú rovnomerne rozdelené medzi obe deti – to spôsobuje nerovnováhu vo výmene krvi medzi dvojčatami. Jedno dieťatko dáva viac krvi ako na oplátku dostáva, hrozí mu podvýživa a zlyhanie orgánov. Druhé dieťa, naopak, dostáva príliš veľa krvi, čo môže preťažiť jeho srdce a spôsobiť mu komplikácie.

Zrútil sa nám svet, no našťastie sme sa dostali k doktorovi, ktorý nám v poslednej chvíli zachránil život – nielen správnou diagnózou, ale aj rýchlym vybavením hospitalizácie v Prahe, kde nás hneď na druhý deň po prijatí operovali,“ zaspomínala Adriána. Práve Laura bola na tom z dvojčiat horšie, hrozilo, že o ňu prídu. V 25. týždni tehotenstva sa dievčatá začali pýtať na svet – bol marec 2022. „Ďalších sedem týždňov sme potom bojovali každá za seba, kým sme sa konečne dostali domov,“ povedala Adriána.

Začal sa kolobeh neustáleho cvičenia Vojtovou metódou. Zatiaľ čo Liliana napredovala, Laura to znášala veľmi ťažko. „Po roku a pol sme si vypočuli diagnózu – spastická triparéza. Je to druh detskej mozgovej obrny, ktorý ovplyvňuje fungovanie Laurinej ľavej ručičky a oboch nožičiek,“ vysvetlila nám Adriána. Laura okrem toho zápasí aj so svalovým hypertonusom, teda so zvýšeným svalovým napätím. Má stuhnuté svaly a skrátené šľachy. Má takmer dva a pol roka, no nevie sa sama posadiť, samostatne stáť, ani chodiť. Zatiaľ príliš nepoužíva ani svoju ľavú rúčku, rehabilitácie však viditeľne zlepšujú jej funkčnosť a pohyblivosť.

Pozitívny efekt rehabilitácií sa už prejavuje pri jej motorike všeobecne. „Doteraz sa pohybovala iba na kolienkach – hopsaním oboch nožičiek súčasne, to však extrémne zaťažuje jej bedrové kĺby. Vďaka intenzívnym rehabilitáciám začína pomaly štvornožkovať,“ povedala Adriána.

Ak niečo Laura teraz potrebuje, sú to podporné terapie a rehabilitácie v špecializovaných centrách na zlepšenie jej motoriky. To je dôvod, pre ktorý nás Adriána požiadala o finančnú pomoc vo výške 2 500 eur z projektu Od začiatku v dobrých rukách. Tieto služby zdravotné poisťovne deťom ani dospelým bežne nepreplácajú.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do dovŕšených štyroch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.