Životné prostredie

Životné prostredie

Nie je nám jedno, v akom svete žijeme my a v akom budú žiť naše deti. Je aj našou zodpovednosťou, aký svet zanecháme ďalším generáciám. Preto neustále hľadáme spôsoby, ako prispievať k ochrane životného prostredia, a vo svojich každodenných obchodných rozhodnutiach konáme tak, aby sme predchádzali možným škodám na životnom prostredí a ľudskom zdraví alebo prispievali k ich znižovaniu.

Životné prostredie

Voda pre stromy

Od roku 2012 vysádzame spolu s našimi zamestnancami stromy vo Vysokých a Nízkych Tatrách zničených kalamitou. Aj vďaka zákazníkom bude v Lidl lese rásť už 1.000.000 stromčekov. Pomôcť tatranským lesom môžeš aj ty! Kúpou 1,5 l fľaše minerálnej vody Saguaro venuje Lidl 1 cent na kúpu a výsadbu mladých stromčekov.

Životné prostredie

Nové, pekné, moderné

Od konca roka 2016 môžete navštíviť naše nové predajne postavené podľa najmodernejšieho konceptu a vybavené pokročilými technológiami v Novej Dubnici, Ilave, Moldave nad Bodvou, Poprade, Prešove,  Komárne, Košiciach, Banskej Bystrici, Dunajskej Strede, Liptovskom Mikuláši, či v Bojniciach.  Navyše, na vybraných parkovacích miestach v Novej Dubnici, Bratislave na Trenčianskej ulici a pri logistickom centre v Seredi nájdete nabíjacie stanice pre svoje e-bicykle a e-automobily.

Životné prostredie

Nekonečná - nevystupovať

Svoje ekologické úsilie sme sa rozhodli ešte znásobiť. Sme držiteľmi certifikácie systému energetického manažmentu ISO50001! Splnili sme všetky kritéria a dosiahli vytýčený cieľ - znížiť energetické zaťaženie. Certifikát sa vzťahuje na všetky predajne, ktorých je na Slovensku 135,  na všetky tri logistické  centrá a samozrejme aj na administratívnu budovu v Bratislave.  
Aj naďalej pokračujeme v modernizácii našich budov a certifikáciou ISO50001 sme potvrdili, že Lidl je naozaj priateľský k životnému prostrediu a snaží sa šetriť energie.

Životné prostredie

Stop plastom

Uvedomujeme si, že obaly výrobkov majú negatívny vplyv na životné prostredie. Preto chceme od roku 2019 stiahnuť z predaja jednorazové plastové tašky, ktorých sme za rok 2017 predali viac ako 11 448 813 = 124,9 tony plastu, aj jednorazový plastový riad a vatové tampóny s plastovou paličkou, ktorých sme predali až 35 ton. Všetky tieto výrobky nahradí ich ekologická alternatíva.  

Životné prostredie

Energiu treba šetriť

Energia je všade okolo nás. Jej zdroje však nie sú nekonečné – treba nimi šetriť. Preto svoje predajne aj logistické centrá staviame z tepelnoizolačných materiálov, okenné systémy zabezpečujeme proti úniku tepla a spotrebu elektrickej energie znižujeme reguláciou osvetlenia a používaním úsporných LED technológií. Navyše, využívame chladiace a mraziace zariadenia so spätným získavaním tepla.

Životné prostredie

Tam aj späť vždy úsporne

Kamióny z našich logistických centier odchádzajú vždy plne naložené, pričom cestou vyložia tovar vo viacerých predajniach. Využívame aj tzv. „výťaže“, keď kamión odvezie tovar aj pri spiatočnej ceste. Tým všetkým prispievame k čistejšiemu ovzdušiu. Navyše, vo februári 2016 sme otvorili tretie logistické centrum v Seredi, ktoré je jedným z najekologickejších logistických centier v Európe.

Životné prostredie

Recyklácia musí byť

Vo všetkých našich predajniach platí politika dôsledného triedenia odpadu. V logistických centrách triedime takmer všetky prepravné obalové materiály z predajní – papier, kartón, fóliu, sklo, plast aj drevo. K recyklácii vedieme aj svojich zákazníkov. V predajniach, ktoré sme otvorili v rokoch 2016 a 2017, nájdu pri vstupe špeciálne nádoby na papier, plastové fľaše, batérie a žiarovky.

Životné prostredie

Potravinami sa neplytvá

Podľa informácií Európskej komisie sa v Európe ročne vyhodí okolo 88 miliónov ton potravín, čo je strata v hodnote približne 143 miliárd eur. Priemerný Slovák ročne vyhodí až 111 kg jedla a každý piaty priznáva, že v domácnosti plytvá potravinami. Preto sa snažíme objednávať len toľko potravín, koľko predávame, a zabezpečiť tak minimálny prebytok potravín vo svojej každodennej prevádzke.

Životné prostredie

Na recyklovanom papieri

Svoje letáky a propagačné materiály tlačíme na recyklovanom papieri, v predajniach a logistických centrách dbáme na energetickú úspornosť a ich efektívny vnútorný chod. Zákazníkom v letákoch a na svojej internetovej stránke pravidelne radíme, ako sa v domácnosti správať ohľaduplne k životnému prostrediu. 

Životné prostredie

Šetriť neprestávame

Do konca roka 2018 chceme znížiť spotrebu vody o 30 % inštaláciou šetričov vody vo všetkých svojich objektoch. Zadržiavaním dažďovej vody v pôde na pozemku chceme zase prispieť k ochrane krajiny a spodných vôd. Do konca roka 2019 plánujeme zlepšiť transparentnosť merania spotreby elektriny, plynu a vody a pracujeme aj na koncepte náhrady syntetických chladív ich ekologickejšou alternatívou. 

Životné prostredie

Ocenenia potešia

Obstáli sme v environmentálnom audite a získali sme certifikát pre zodpovedné organizácie, ktorý udeľuje organizácia ENVI-PAK. Na základe dosiahnutého hodnotenia v environmentálnom audite sme potvrdili správnosť nastavenia procesov v oblasti triedenia a zhodnocovania odpadov a vysokú úroveň svojej environmentálnej zodpovednosti.

Životné prostredie

EKOhra, tá sa hrá

V roku 2014 vznikla Ekohra, do ktorej sa zapojilo 468 základných a stredných škôl: 147 000 žiakov zbieralo počas 4 týždňov plastové fľaše a odovzdávalo ich v našich predajniach. Celkovo odovzdali až 7 650 000 plastových fliaš. Trom najúspešnejším školám sme postavili multifunkčné športové ihriská v hodnote 80 000, 55 000 a 35 000 eur. Ďalšie štyri získali 10 000 eur na rekonštrukciu.

Sortiment

Sprav ďalší krok

Kvalita a bezpečnosť potravín, ktoré ponúkame, sú u nás na prvom mieste. Teraz s nami môžeš preskúmať, ako si na našom sortimente dávame záležať.