Životné prostredie

Životné prostredie

Nie je nám jedno, v akom svete žijeme my a v akom budú žiť naše deti. Je aj našou zodpovednosťou, aký svet zanecháme ďalším generáciám. Preto neustále hľadáme spôsoby, ako prispievať k ochrane životného prostredia, a vo svojich každodenných obchodných rozhodnutiach konáme tak, aby sme predchádzali možným škodám na životnom prostredí a ľudskom zdraví alebo prispievali k ich znižovaniu.

Životné prostredie

Nenechajme to plávať

Nenechajme to plávať

Mikroténové vrecká sú najčastejšou zložkou odpadu, ktorý znečisťuje naše rieky a vodné nádrže. Teraz sa môžete pridať k našej snahe, aby nekončili v našich vodách. Stačí, ak zredukujete ich používanie pri nákupoch, veď príroda už dokonalý obal vytvorila. Ak však mikroténové vrecko skutočne potrebujete, v Lidli zaň môžete zaplatiť dobrovoľný poplatok 1 cent. My váš príspevok zdvojnásobíme a výslednú sumu venujeme na čistenie slovenských vôd. 

Životné prostredie

Upracme si Slovensko!

Zálohovanie Pet fliaš a plechoviek

Zálohovaním môžete pomôcť slovenskej prírode hneď dvakrát. Povieme vám ako! 

Začiatok nového kalendárneho roka je  pre Slovensko dôležitým krokom k zelenšej budúcnosti, ktorej súčasťou budeme my všetci a rovnako tak aj nasledujúce generácie. Prvého januára sa totiž oficiálne začalo zálohovanie PET fliaš a plechoviek, ktoré budete môcť pohodlne vrátiť v každej predajni Lidl a iba v Lidli máte možnosť venovať svoju zálohu iniciatíve Upracme Slovensko a pomôcť tak upratať slovenskú prírodu.

 

Životné prostredie

Voda pre stromy

Voda pre stromy

Od roku 2012 vysádzame spolu s našimi zamestnancami stromy vo Vysokých a Nízkych Tatrách zničených kalamitou. Aj vďaka zákazníkom aktuálne v Lidl lese rastie viac ako 1 535 000 stromčekov. Pomôcť tatranským lesom môžeš aj ty! Kúpou 1,5 l fľaše minerálnej vody Saguaro venuje Lidl 1 cent na kúpu a výsadbu mladých stromčekov.

Životné prostredie

Klimatická zmena

Klimatická zmena

Klimatické zmeny a ich nepriaznivý dopad na našu planétu sú reálnou hrozbou pre budúcnosť ľudí. Lidl ako zodpovedná spoločnosť vnímajú túto situáciu veľmi vážne, preto je ochrana klímy dôležitou súčasťou našej stratégie trvalej udržateľnosti. 

Životné prostredie

Nové, pekné, moderné

Nové moderné predajne

Od konca roka 2016 môžete navštíviť naše nové predajne postavené podľa najmodernejšieho konceptu a vybavené pokročilými technológiami v Novej Dubnici, Ilave, Moldave nad Bodvou, Poprade, Prešove, Komárne, Košiciach, Banskej Bystrici, Dunajskej Strede, Liptovskom Mikuláši, Bojniciach či Bratislave. Navyše, na vybraných parkovacích miestach v Novej Dubnici, Bratislave na Trenčianskej ulici a pri logistickom centre v Seredi nájdete nabíjacie stanice pre svoje e-bicykle a e-automobily.

Neustále hľadáme nové cesty ekologického zaobchádzania s vodou vo svojich priestoroch.   V určitých prevádzkach a v logistickom sklade v Seredi máme namontované vsakovacie systémy, ktoré zadržiavajú dažďovú vodu na mieste a tá sa tak neodvádza do čističky odpadových vôd. V rámci ochrany zdrojov v našej spoločnosti dbáme  aj na zodpovedné zaobchádzanie s nebezpečným odpadom.

Životné prostredie

Nekonečná - nevystupovať

Šetrenie energie

Svoje ekologické úsilie sme sa rozhodli ešte znásobiť. Sme držiteľmi certifikácie systému energetického manažmentu ISO50001! Splnili sme všetky kritéria a dosiahli vytýčený cieľ - znížiť energetické zaťaženie. Certifikát sa vzťahuje na všetky predajne, ktorých je na Slovensku 149,  na všetky tri logistické  centrá a samozrejme aj na administratívnu budovu v Bratislave.  
Aj naďalej pokračujeme v modernizácii našich budov a certifikáciou ISO50001 sme potvrdili, že Lidl je naozaj priateľský k životnému prostrediu a snaží sa šetriť energie.

Životné prostredie

RESET PLASTIC

Plastová stratégia

Plasty zohrávajú v potravinárskom priemysle dôležitú úlohu: sú odolné, ľahké a majú všestranné využitie. Plasty zároveň chránia potraviny počas ich dopravy a umožňuju nám zaručiť zákazníkovi kvalitu, trvanlivosť a čerstvosť. Pretože sa stále viac a viac plastov vyrába a príliš málo sa ich recykluje, plastový odpad sa stáva čoraz väčším problémom pre ľudí, zvieratá a životné prostredie. Na tento problém sa snažíme reagovať a hľadať inovatívne riešenia prostredníctvom našej REset Plastic stratégie.
 

Životné prostredie

Energiu treba šetriť

Úspora energie

Energia je všade okolo nás. Jej zdroje však nie sú nekonečné – treba nimi šetriť. Preto svoje predajne aj logistické centrá staviame z tepelnoizolačných materiálov, okenné systémy zabezpečujeme proti úniku tepla a spotrebu elektrickej energie znižujeme reguláciou osvetlenia a používaním úsporných LED technológií. Navyše, využívame chladiace a mraziace zariadenia so spätným získavaním tepla.

Životné prostredie

Tam aj späť vždy úsporne

Ekológia v logistike

Kamióny z našich logistických centier odchádzajú vždy plne naložené, pričom cestou vyložia tovar vo viacerých predajniach. Využívame aj tzv. „výťaže“, keď kamión odvezie tovar aj pri spiatočnej ceste. Tým všetkým prispievame k čistejšiemu ovzdušiu. Vo februári 2016 sme otvorili tretie logistické centrum v Seredi, ktoré je jedným z najekologickejších logistických centier v Európe. Navyše, začiatkom obchodného roka 2019 začali do nášho vozového parku pribúdať ekologické kamióny s kombinovaným pohonom CNG/LNG.

Životné prostredie

Recyklácia musí byť

Recyklácia

Vo všetkých našich predajniach platí politika dôsledného triedenia odpadu. V logistických centrách triedime takmer všetky prepravné obalové materiály z predajní – papier, kartón, fóliu, sklo, plast aj drevo. K recyklácii vedieme aj svojich zákazníkov. V obchodnom roku 2019 sme takto zrecyklovali 2 554 ton dreva, 20 697 ton papiera, 956 ton plastu, 15 ton akumulátorov, 215 ton kovošrotu, 35 ton skla a 62 ton textílií. 

Životné prostredie

Potravinami sa neplytvá

Potravinami sa neplytvá

Podľa informácií Európskej komisie sa v Európe ročne vyhodí okolo 88 miliónov ton potravín, čo je strata v hodnote približne 143 miliárd eur. Priemerný Slovák ročne vyhodí až 111 kg jedla a každý piaty priznáva, že v domácnosti plytvá potravinami. Preto sa snažíme objednávať len toľko potravín, koľko predávame, a zabezpečiť tak minimálny prebytok potravín vo svojej každodennej prevádzke.

Životné prostredie

Ak správne triedime, svet je krajší

Triedenie odpadov s Envi-Pak

Medzinárodný projekt ZODPOVEDNÁ SPOLOČNOSŤ realizuje organizácia ENVI-PAK. Aj my sme obstáli v prísnom audite a získali tak certifikát pre zodpovedné organizácie. Na základe dosiahnutého hodnotenia sme potvrdili správnosť nastavenia našich procesov v oblasti triedenia a zhodnocovania odpadov a vysokú úroveň svojej zodpovednosti voči prírode.

Životné prostredie

Nabíjacie stanice pre e-cars

Nabíjacie stanice pre e-cars

Sledujeme aktuálne trendy a snažíme sa na ne proaktívne reagovať. Výnimkou nie je ani elektromobilita, ktorá neustále naberá na popularite. Aby sme zákazníkom, ktorí jazdia na e-cars, ponúkli nielen maximálny komfort pri nakupovaní, ale aj benefit navyše, montujeme moderné elektronabíjačky pri našich predajniach aj logistických centrách. 

Životné prostredie

Nezasýtili sme vašu zvedavú myseľ?

Ostatné projekty

Tu sa zoznam našich aktivít ešte nekončí. V roku 2014 vyzbierali žiaci v rámci EKOhry viac ako 7,5 milióna plastových fliaš, za čo sme 7 najúspešnejších škôl odmenili športovým ihriskom alebo finančnou odmenou.

Sortiment a dodávatelia

Neodchádzaj

Ceníme si aj našich dodávateľov. Podporujeme najmä tých slovenských. Teraz môžeš spoznať, ako s nimi spolupracujeme.