Vedenie dialógu

Príbeh č. 101: Sárka

12. máj 2020
Sárka mala v decembri dva roky. Žije so svojimi rodičmi a staršou sestričkou v obci v okrese Prievidza. Do cesty sa jej postavila detská mozgová obrna. Dievčatko trpí rozšírením mozgových komôr a má oneskorený psychomotorický vývoj. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť absolvovať terapie metódou Bobath aj pobyt v hyperbarickej komore.

„Sárka sa narodila ako zdravé dievčatko. V kútiku duše sme si ju tak trocha vysnívali, keďže jej staršia sestrička pred narodením zakrvácala do mozgu. Jej štart do života bol veľmi ťažký a vôbec prvé roky sa niesli v znamení samých vyšetrení a rehabilitácií, preto som sa tešila, že Sárka bude ‚odmenou‘ za všetko úsilie vynaložené okolo jej staršej sestričky,“ začína príbeh malého dievčatka jej mamina. Keď však Sárka dovŕšila šesť mesiacov, rodičia si všimli, že jej psychomotorický vývoj nenapreduje; neplazila sa, sama sa neposadila, mala nízke svalové napätie na chrbátiku a brušku a naopak vysoké na nohách: „Nevedela pritiahnuť nožičky ku brušku, napínala chodidlá. A tak nás detská lekárka poslala na neurológiu. Po sonografii mozgu sa nám sny rozplynuli. Mala rozšírené mozgové komory a po následnej magnetickej rezonancii mozgu sa ukázalo, že má aj tuhšiu spojku medzi mozgovými hemisférami, ktoré medzi sebou nedostatočne komunikujú a k tomu aj nedokysličené ložiská okolo nich. Nikto nám nepovedal prognózu ako sa bude Sárka vyvíjať, iba to, že musíme veľa cvičiť.“ Rodina podstúpila genetické testy s oboma dievčatami: „Po narodení prvej dcérky nám lekári povedali, že jej poškodenie mozgu nie je genetické. Inak ale začali riešiť náš prípad pri druhej dcérke, keďže má tiež problémy. Momentálne čakáme na výsledky z genetiky.“ Sárka denne cvičí Bobathovu metódu, chodí na rehabilitačné pobyty a absolvuje aj ambulatné cvičenia. Pravidelne pláva, chodí na masáže, hipoterapiu, a do hyperbarickej komory, ktorá slúži na lepšie prekrvenie mozgu. Rodičia s ňou navštevujú odborných lekárov. „Najnovšie sa Sárka naučila posadiť samostatne z ľahu, čo je pre nás veľký pokrok. Má stále veľmi tuhé nožičky, a preto potrebujeme veľa cvičiť. Je to pre nás finančne náročné, keďže ani staršia dcérka nebehá, cvičíme s obidvomi a všetko musíme financovať dvojmo,“ opisuje náročnú situáciu mama. Rodina je vďačná za každú pomoc. Želáme im veľa síl v prekonávaní všetkých prekážok.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.