Vedenie dialógu

PRÍBEH č. 162: MAŤKO

12. júl 2021
Trojročný Matej žije so svojimi rodičmi a dvoma sestričkami v obci v okrese Žilina. Od začiatku ho životom sprevádza Downov syndróm, s ktorým je spojená najmä hypotónia a ďalšie ťažkosti spomaľujúce psychomotorický a psychosociálny vývin. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť absolvovať neurosenzorickú stimuláciu mozgu, rehabilitačný pobyt v špecializovanom centre a rodine pomôže aj palivová karta.

Matej prišiel na svet do úplnej a šťastnej rodiny ako tretie dieťa. Má dve milujúce sestry. Po ôsmich rokoch sa najmä ocko tešil na vytúženého syna. Matej sa narodil v dvojtýždňovom predstihu s diagnózou Downov syndróm. K nej sa pridružila srdcová vada, hypotónia, hypermobilita a s tým spojený oneskorený psychomotorický vývin. K tomu sa pridal reflux a vážne problémy s papaním a priberaním. Prvý polrok nám pani doktorka vôbec nedovolila cvičiť. Celý prvý rok sme kvôli silnému refluxu prežívali boj s dojčením a cvičením - následne vracaním a opäť dojčením,“ opisuje náročný začiatok Maťkova mamina. Váha malého chlapca narastala len veľmi pomaly. Keď mal jeden rok, vážil len niečo viac ako 6,5 kg aj napriek tomu, že jeho pôrodná váha bola 3 kg. „Aj keď pri cvičení vracal, nevzdávala som sa a denne sme cvičili Vojtovu metódu a neskôr Bobath koncept. Následkom nepríjemného refluxu, ktorý Mateja trápil, bola veľká hypersenzitivita ústnej dutiny. Okrem materského mliečka odmietal čokoľvek zjesť. Keď mal 15 mesiacov, vyhľadali sme klinického logopéda, odborníka na poruchy príjmu potravy. Pár mesiacov sme trénovali prijať jedlo vložením do úst len rukou. Lyžica, na ktorú bol Matej nadmerne citlivý, nastúpila ešte o pár mesiacov neskôr. Keď mal konečne v brušku tuhú stravu, prestal vracať, zmocnel, začal napredovať a v dvoch rokoch už vážil 9 kg,“ píše o ťažkostiach s prijímaním potravy mamina. Keď mal Maťko takmer 2,5 roka postavil sa na vlastné nohy a začal si užívať okolitý svet. Aj naďalej je však potrebné pokračovať v rehabilitáciách a senzomotorickej stimulácii: „Za posledný rok a pol sa toho veľa naučil. Vďačíme za to rôznym odborníkom a terapiám, ktoré pravidelne navštevuje. Absolvoval aj niekoľko rehabilitačných pobytov. Posledný pobyt bol popri rehabilitácii zameraný najmä na intenzívnu logopédiu dvakrát denne. Veľa sme sa tam spoločne naučili, čo bolo dôležité aj pre mňa, aby som vedela, ako máme doma ďalej pracovať.“ Tento rok má rodina ešte veľké plány. Od septembra bude Matej navštevovať bežnú škôlku: „Aby tam nebol úplne stratený, intenzívne pracujeme na zdokonaľovaní sebaobslužných činností a tiež na rozvoji reči. Zatiaľ sa mu to aj napriek snahe milujúcich sestier a rodičov veľmi nedarí. Okrem znakovej reči používa len pár hovorených slov. Veríme, že by mu veľmi pomohla delfínoterapia a hipoterapia, ktorá pomohla aj našim kamarátom s rovnakou diagnózou.“ Rodina má za cieľ verbálny rozvoj malého chlapca: „Reč, tak ako aj mobilita, je dôležitým medzníkom pre integráciu, ktorá je našou najväčšou túžbou. Budeme Vám všetkým veľmi vďační, ak sa nám s Vašou podporou podarí dosiahnuť aspoň malý pokrok. Matej tak bude všetkým ľuďom naokolo rozdávať ešte viac lásky a radosti.“

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.