Vedenie dialógu

Príbeh č. 181: Miška

23. november 2021
Miška sa narodila s diagnózou Edwardsov syndróm. Lekári jej na základe toho, čo sa doteraz o dĺžke života takto hendikepovaných detí vie, nedávali veľa času, na čo pripravovali aj jej rodičov. Dôvodom malo byť viacnásobné poškodenie orgánov, najmä choré srdiečko a problémy s dýchaním. Jej rodičia však napriek tomu zápas s touto prognózou nevzdali. A nevzdávala to ani Miška. Rodinka žije v dedinke pri Prešove a vďaka programu Od začiatku v dobrých rukách sa dievčatko dostane na rehabilitačný pobyt. Rodine tiež pomôže palivová karta.

„Dnes je Miška radostné a usmievavé dievčatko, s takou veľkou túžbou žiť a napredovať! A to napriek všetkému, čím si už prešla,“ začína svoje rozprávanie mama dievčatka.
Opisuje, že Miške ako ročnej operovali očko, z ktorého jej odstraňovali nádor. „Miške sa tým veľmi uľavilo. Neskôr podstúpila operáciu uška, po ktorej začala nielen reagovať na zvukové podnety, ale začína rozumieť aj slovám a pokynom. Má tiež veľmi rada spev a hudbu, na ktorú nadšene tlieska. Zvuky sú pre ňu veľmi dôležité, pretože Miška nevidí,“ hovoria rodičia malej bojovníčky.
Na začiatku Miška nedokázala prehĺtať, keďže od narodenia bola kŕmená sondou cez noštek priamo do žalúdka. V posledných dvoch rokoch sa rodine pomocou finančnej zbierky podarilo zúčastniť na troch rehabilitačných pobytoch, kde dostali pomoc aj rady, ako Mišku naučiť piť mlieko z fľaše, pomôcť jej zlepšiť držanie tela a schopnosť dvihnúť sa s pomocou do sedu.
Na radosť všetkých sa dievčatku pomaly začalo dariť. Vo veku troch rokov sa učí jesť tuhšiu stravu z lyžičky, navštevuje preto aj detskú logopedičku. Jej mama ju učí, ako narábať s jazykom pri hryzení a prehĺtaní každého jedného hltu potravy, načo potrebuje obrovskú trpezlivosť, keďže Miška dokáže naraz zjesť len pár malých hltov.
Miška ešte stále nelozí, neplazí sa, a tak výrazne zaostáva za ostatnými deťmi v jej veku. Sťažuje jej to chýbajúci zrak. „Má však potenciál zlepšovať sa aj v tom. Vďaka cvičeniam už s pomocou dokáže sedieť a stále sa o to snaží aj sama. Najradšej má sedenie na hojdačke a „jazdu“ na trojkolke, aj keď musí byť pripútaná, aby nespadla,“ hovorí mama.
Páčia sa jej aj rehabilitačné cvičenia s fyzioterapeutom, ktorý ju navštevuje raz do týždňa. Je to nákladné, ale veľmi dôležité.
Aby mohla Miška napredovať, sú potrebné ďalšie špeciálne dennodenné fyzioterapeutické cvičenia. Opätovný týždňový pobyt v rehabilitačnom centre, ktorý jej bol odporúčaný, by ju mohol posunúť ďalej, aby sa rýchlejšie rozvíjala správnym smerom. Túto liečbu však hradí zdravotná poisťovňa len z veľmi malej časti a jej rodičia z vlastných prostriedkov pobyt finančne nemôžu utiahnuť. Preto sa rozhodli požiadať o podporu aj touto formou a sú veľmi vďační za každú pomoc.
Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.