Vedenie dialógu

Príbeh č. 52: Miško

6. jún 2019
Miško, ktorý mal nedávno jeden rok, pochádza z Vrútok, kde žije so svojimi rodičmi. Jeho ťažkosti sa začali už počas tehotenstva a pokračovali aj po narodení. Statočný chlapček bojuje s tonusovou a koordinačnou poruchou. Spolu s rodičmi sa však zo všetkých síl usiluje zlepšovať svoje schopnosti tak, aby sa raz postavil na nôžky. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť navštevovať kurzy plávania, ktoré mu veľmi prospieva, a aj naďalej rehabilitovať.

„Miško sa narodil po komplikovanom tehotenstve v 28. týždni akútnou sekciou pre odlučovanie placenty. V brušku bol 10 týždňov bez plodovej vody a doktori mu dávali minimálne šance na prežitie. Po narodení sa začal pekne adaptovať, ale na 14. deň mu prasklo črievko a obsah sa vylial do brušnej dutiny. Miška čakala prvá náročná operácia, počas ktorej ho museli aj oživovať. O to väčší šok nastal, keď ho o 2 dni operovali znova. Museli mu odstrániť časti hrubého aj tenkého čreva, ktoré hnili v brušku a vyviedli mu dve stómie (vývody). Sedem týždňov bol na umelej pľúcnej ventilácií a trápili ho rôzne infekcie, jeho osud bol nejasný. Po 94 dňoch na novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti, kam sme ho chodili každý deň pozerať a dodávať mu veľa síl v jeho boji o zdravie, ho pustili domov. A začal náš kolobeh návštev v trinástich odborných ambulanciách, v ktorých mu stanovili viacero vážnych diagnóz, a my ako rodičia sme preplakali veľa dní. Cvičili sme Vojtovou metódou prakticky od narodenia, ale žiadne viditeľné pokroky sme nepozorovali. Každý mesiac sme boli hospitalizovaní v nemocnici, keďže Miško neprospieval. V jedenástich mesiacoch vážil len 4700g a konečne nás čakala tretia operácia – zrušili mu stómie a mohol začať priberať. Po operácii sme začali cvičiť Bobath koncept a zrazu boli vidieť prvé výsledky. Avšak 6 mesiacov strávených v nemocnici sa na ňom odzrkadlilo a oproti rovesníkom zaostáva v psychomotorickom vývoji. Má diagnostikovanú centrálnu tonusovú a koordinačnú poruchu – axiálny hypotonus a akrálny kvadruhypertonus končatín. Do roka to bol len ležiaci chlapček, na svoje prvé narodeniny mi dal najkrajší darček - prevalil sa z chrbátika na bruško. Bolo to ako malý zázrak,“ hovorí o náročnej situácii Miškova mamina. „Momentálne rehabilitujeme trikrát týždenne a dvakrát do týždňa chodíme plávať. Miškovi to veľmi pomáha. Zatiaľ sa síce neplazí, nesedí, neštvornožkuje, nestojí, ani nechodí, ale veríme že pravidelnými rehabilitáciami, intenzívnymi rehabilitačnými pobytmi a plávaním to všetko zvládneme. Naším snom je aby sa Miško raz sám postavil na nohy a chodil,“ uzatvára.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom alebo deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.