Vedenie dialógu

Príbeh č.51: Filipko

29. máj 2019
Filipko, ktorý už oslávil 1 rok, sa mal narodiť ako zdravý chlapec. Pochádza z Brezna, kde žije spolu s rodičmi, ktorí sa zo všetkých síl snažia, aby sa jeho zdravotný stav čo najviac zlepšil. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť znova rehabilitovať v centre, ktoré mu vyhovuje, a pomôže mu aj biolampa.

„Počas celého tehotenstva bolo všetko v poriadku. Vyšetrenia, ktoré sme absolvovali, vyšli negatívne. Nevedeli sme sa dočkať bábätka,“ opisuje situáciu Filipkova mama. Jej syn bol prenášaný a narodil sa 10 dní po termíne vyvolaním pôrodu. Potom však nastal šok, Filipko nehýbal rúčkami a prišiel na svet s oboma konskými nožičkami. „Najprv sme nevedeli o akú chorobu ide, ale potom nám potvrdili diagnózu PES equinovarus congenitus. Hneď bol preložený do inkubátora a dva dni po pôrode bol kvôli zvracaniu prevezený na jednotku intenzívnej starostlivosti do Banskej Bystrice, kde mu zaviedli sondu, lebo nevedel sám papať. Postupne ho sestričky učili na fľašu, ale bolo to náročné, keďže nevedel naraz ťahať, dýchať a ešte aj prehĺtať. V Banskej Bystrici sa podrobil vyšetreniam a určili nám diagnózu arthrogrypoza multiplex congenita, ktorá je veľmi ojedinelá a nie je známe čo ju spôsobuje,“ pokračuje. Pridružil sa k nej aj stridor (drsný, ostrý zvuk rôznej intenzity pri dýchaní), pokračovalo to syndaktyliou (vrodené zrastenie dvoch alebo viacerých prstov) a nakoniec sa pridala aj dolichocefalia (zmenený tvar detskej hlavičky). „Akoby to všetko nestačilo, po vyšetreniach ortopédom mu museli dať nôžky do sadier, ktoré nosil do svojich troch mesiacov. Neskôr absolvoval operáciu, po ktorej mal opäť na nožičkách sadru a to šesť týždňov. Od operácie nosí Dennis Brownove topánky (určené na liečbu diagnózy pes equinovarus Ponsetiho metódou). Po prepustení z nemocnice sme vyhľadali fyzioterapeuta, aby sme začali čím skôr cvičiť Vojtovou metódou. Filipko mal rúčky pri tele v pästičkách, ktoré nedokázal otvoriť. Rúčkami nedokázal ani pohnúť. Cvičili sme štyrikrát denne, no Vojtova metóda nestačila a preto sme hľadali ďalšiu vhodnú rehabilitáciu. Intenzívne cvičenie v rehabilitačnom centre, ktoré sme si hradili sami, Filipkovi veľmi pomohlo a posunulo ho vpred. Po ukončení liečby sa výrazne zlepšil stav jeho ručičiek. Časté rehabilitácie sú finančne nesmierne náročné, ale sú pre neho veľmi dôležité, preto by sme boli radi, keby ich absolvoval čo najviac,“ uzatvára mamina.
Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom alebo deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.