Vedenie dialógu

Príbeh č. 237 – Dianka

31. august 2023
Z Dianky sa stala neuveriteľná bojovníčka ešte skôr, ako sa v júni v roku 2020, dva a pol mesiaca pred plánovaným termínom pôrodu, narodila. O placentu sa totiž delila ešte s ďalším bábätkom, svojou sestričkou, no z toho dôvodu čelila selektívnej rastovej reštrikcii. To jednoducho znamená, že v maminom brušku rástla a vyvíjala sa oveľa pomalšie, ako by mala, až kým to pre ňu nebolo nebezpečné a život ohrozujúce.

Okrem toho, na svete nebola ešte ani dva týždne a už jej pre vrodené zúženie aorty operovali srdce. Dostala katétrovú sepsu – špecifickú formu otravy krvi, z ktorej jej zlyhalo srdiečko. „Vtedy nám lekári v pražskej Fakultnej nemocnici v Motole, kde ju operovali, takmer s istotou oznámili, že to do rána neprežije,“ povedala nám Diankina mama Miška. Naopak, dievčatko to nevzdalo a neskôr podstúpilo ešte dve operácie slabinového pruhu.

S predčasným narodením, v Diankinom prípade ide o pôrod v 30. týždni tehotenstva jej maminy Mišky, súvisí aj rad diagnóz, ktorým dnes čelí – detská mozgová obrna, porucha centrálnej nervovej sústavy a rozšírenie bočných komôr mozgu, syndróm zvýšeného svalového napätia a ich stuhnutosť, kostnatenie svalov predkolenia a strabizmus. S tým všetkým sa spája aj Diankino zaostávanie vo fyziologickom vývine. Dievčatko má len tri roky a už má preukaz ťažko zdravotne postihnutej osoby. Vie sa len pretočiť na bruško a späť, točiť sa na podložke a plaziť sa. Neštvornožkuje, nesedí, nechodí,“ opísala nám Diankin stav mama Miška.

Doma jej však pomáhajú, ako vedia. Cvičením či rôznymi podpornými pomôckami. Pre skrátené svaly predkolenia nosí Dianka cez deň, no najmä v noci, fixačné extenčné ortézy. To preto, aby mala počas spánku, keď najviac rastie, vystreté nožičky. Nejaký čas nosila aj kraniálnu ortézu, takzvanú helmičku, s remodelačným účinkom lebky. Ako nám vysvetlila Diankina mama Miška, jej dcérka dlho odmietala iné polohy ako ležanie na chrbátiku, z čoho mala zležané záhlavie. Helmičkou sa jej stav zlepšil o jeden stupeň. Doma používajú aj biolampu. Ide o liečebnú terapiu polarizovaným svetlom – nahrievajú jej slabý chrbátik, členky, kolená, zápästia aj lakte. Pre stuhnuté svaly, na ktoré navyše pôsobí zvýšené napätie, nemôže robiť telu prirodzené pohyby. Dianka preto denne potrebuje cvičiť. Stimulujú jej jemnú motoriku, zrak a nevyhne sa ani logopedických cvičeniam – doma aj v rehabilitačných zariadeniach.

Raz či dvakrát do týždňa chodia s Diankou na rehabilitácie k odborníkom do súkromného centra, ale aj na baby plávanie a baby balance, hipoterapiu a na alternatívnu kraniosakrálnu terapiu. Dianku samozrejme stále sledujú aj lekári a lekárky v odborných ambulanciách detskej kardiológie, ortopédie, endokrinológie, ale aj na pľúcnom, očnom a rehabilitačnom oddelení. S mamou Miškou už majú za sebou niekoľko intenzívnych rehabilitačných pobytov v súkromných centrách. „Dianka statočne zvládla už tri dvojtýždňové pobyty a jeden týždňový pobyt. Každý ďalší takýto pobyt posúva Dianku výrazne vpred,“ vysvetlila nám Miška. Dodala, že aj napriek tomu, že cvičia i doma, nedosahujú pritom také výsledky ako pri intenzívnom cvičení pod dohľadom odborníkov a odborníčok na rehabilitáciu. 

„Veríme, že absolvovaním čo najviac takýchto pobytov, spolu s pravidelnými terapiami, bude môcť Dianka kráčať životom za ruku spolu so svojou dvojičkou a staršou sestričkou. Je to veľká bojovníčka, dokazovala to už počas tehotenstva, nevzdala sa, ani keď jej lekári nedávali šancu na život a svoju bojovnosť nám vytrvalo dokazuje každý deň. Aj bojovníci potrebujú pomocnú ruku, preto chceme urobiť pre ňu maximum, aby mala plnohodnotný život,“ vyjadrila svoje želanie Diankina hrdá mama Miška.

Finančnú pomoc vo výške 2 500 eur z projektu Od začiatku v dobrých rukách, ktorého cieľom je podpora malých detí s vážnym zdravotným znevýhodnením, preto využijú na platbu za ďalší rehabilitačný pobyt v Piešťanoch alebo v Šúrovciach. „Prípadne by sme finančné prostriedky využili na kúpu špeciálnej zdravotníckej pomôcky chodítka,“ dodala na záver mama Miška.

Okrem finančnej pomoci dostane táto rodinka pre Dianku od spoločnosti Lidl aj zásobu plienok od značky Lupilu.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do dovŕšených štyroch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

 

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.